Co warto wiedzieć o odszkodowaniach?

Spis treści
- Kiedy przysługuje odszkodowanie i jaka jest jego funkcja?
- Konkretny przypadek: potrącenie pieszego
- Dopełnianie formalności. Gdzie szukać pomocy?
Z definicji odszkodowanie to pieniądze wypłacane komuś, kto poniósł stratę. Kluczowe kwestie: kiedy mamy prawo się o nie ubiegać i od czego w ogóle zacząć? Kto może pomóc w dopełnieniu wszelkich formalności? Jakie dokumenty są potrzebne? I czy zawsze trzeba być ubezpieczonym, aby uzyskać finansową rekompensatę? Poniżej udzielamy odpowiedzi na te pytania.
Kiedy przysługuje odszkodowanie i jaka jest jego funkcja?
Jest wiele sytuacji, w których możemy ubiegać się o odszkodowanie, by podać tylko kilka: kradzież pojazdu, wypadek na drodze, nieszczęśliwe zdarzenie w pracy, błąd medyczny lub śmierć członka najbliższej rodziny. Wskazane przykłady uświadamiają, że chodzi zarówno o sferę materialną, jak i niematerialną – kradzież (lub zniszczenie) mienia, uszczerbek na zdrowiu, a nawet utratę życia. Należność odszkodowania w poszczególnych przypadkach i jego wysokość to kwestie ściśle związane z warunkami ubezpieczeń, na które się decydujemy.
Przeczytaj również: Odszkodowania za wypadki: jak ocenić wysokość roszczenia?
Ubezpieczamy mieszkania, sprzęt RTV i AGD, wykupujemy autocasco, wybieramy polisy na życie i szukamy dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych na czas zagranicznych podróży. Choć przedmioty ubezpieczeń – czy to majątkowych, czy osobowych – są tak różne, łączy je jeden cel: odszkodowanie, czyli finansowa rekompensata szeroko pojętych strat – mówi ekspert z Kancelarii Adwokackiej Krakowiński w Łodzi specjalizującej się w dochodzeniu odszkodowań na rzecz osób prywatnych, przedsiębiorstw i instytucji.
Konkretny przypadek: potrącenie pieszego
W tym miejscu nasuwa się pytanie o przypadki, w których odszkodowanie należy się nawet wtedy, gdy poszkodowany nie ma żadnego ubezpieczenia. Czy takie w ogóle istnieją? Tak – jednym z przykładów jest potrącenie pieszego uznawane za wypadek komunikacyjny. Osoba, która ucierpiała, a jej zachowanie nie stanowiło wyłącznej przyczyny zdarzenia, otrzymuje odszkodowanie z OC sprawcy. Jeśli potrącone zostało dziecko do trzynastego roku życia – zawsze przysługuje mu odszkodowanie, bez względu na to, kto doprowadził do wypadku.
Przeczytaj również: Jakie są terminy na zgłaszanie roszczeń dotyczących błędów medycznych w Radomiu?
Warto wspomnieć, że od czerwca 2021 roku mają obowiązywać nowe przepisy w ruchu drogowym. W ich świetle pieszy ma pierwszeństwo nie tylko wtedy, gdy już znajduje się na pasach, ale także w chwili zbliżania się do przejścia. W pierwszym przypadku ustąpić pierwszeństwa muszą wszystkie pojazdy, w drugim zaś wyjątek stanowią tramwaje. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy zwolnieni z zachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię!
Dopełnianie formalności. Gdzie szukać pomocy?
Aby rozpocząć starania o jakiekolwiek odszkodowanie – niezależnie od rodzaju szkody – trzeba zawiadomić właściwy podmiot. Ważne są opis zdarzenia, rodzaj szkody oraz jej wielkość, roszczenia poszkodowanego, a przede wszystkim dowody w sprawie. Mowa m.in. o dokumentacji medycznej, notatkach sporządzonych przez policję, oświadczeniach przyjęcia odpowiedzialności za konsekwencje konkretnego zdarzenia, rachunkach czy zdjęciach. Wiadomo, że potrzebujemy innych materiałów, ubiegając się o odszkodowanie z powodu stłuczonej szyby, a innych w przypadku potrącenia czy błędów medycznych.
Proces odszkodowawczy z perspektywy poszkodowanego to nie tylko należne mu prawa, ale też nieraz konieczność bycia zorientowanym w przepisach prawnych. Jeśli zależy nam na sprawnym dopełnieniu formalności, warto sięgnąć po pomoc specjalistów, dzięki którym nie popełnimy niepotrzebnych błędów. Pełnomocnikiem może być przykładowo kancelaria prawna.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kancelaria Prawna Dorota Bartkowiak
Doradztwo prawne
woj. dolnośląskie58-506 Jelenia Góra, Kiepury 39 lok. 1
-
Kancelaria Radcy Prawnego Anna Staszewska-Prys
Radcy prawni
woj. pomorskie84-230 Rumia, Dębogórska 9