Czy można wprowadzić zmiany w umowie spółki?
Założenie spółki jest jedną z najchętniej wybieranych form prawnych prowadzenia biznesu, ponieważ gwarantuje możliwość zdobycia koniecznego kapitału, a także zapewnia strukturę organizacyjną ułatwiającą podejmowanie decyzji oraz sprawne zarządzanie. Dla określenia celów i sposobów funkcjonowania, a także uwzględnienia najistotniejszych formalności niezbędne okaże się jednak przygotowanie umowy, która w razie potrzeby może zostać zmieniona.
Jakie zmiany można wprowadzić w umowie spółki?
Prowadzenie działalności gospodarczej oznacza konieczność reagowania na następujące w jej toku zdarzenia, nie tylko związane bezpośrednio z obszarem, w jakim funkcjonuje, także takie, które dotyczą kwestii formalnych. Wiele czynności, jakie są podejmowane w celu lepszego dopasowania się firmy do istniejących realiów, wymaga zmiany zapisów umowy, która konstytuuje jej istnienie. W dużej mierze wynika to z faktu, że niektórych okoliczności nie da się przewidzieć w momencie rejestracji spółki. Na Pradze Południe wsparcie w zakresie kwestii niezbędnych podczas zmiany umowy spółki można uzyskać w Kancelarii Adwokackiej Adwokat Moniki Radomskiej. Część treści umowy spółki musi być zmieniona obligatoryjnie, ponieważ muszą one odpowiadać stanowi faktycznemu. Tak będzie np. jeżeli zmieni się siedziba przedsiębiorstwa czy czas trwania spółki. Inne mogą być spowodowane np. chęcią wspólników do poszerzenia skali działania lub wprowadzenia innych zasad współpracy.
Przeczytaj również: Pomoc adwokata w sprawach gospodarczych
Jak wyglądają formalności związane ze zmianą umowy?
Skala działań niezbędnych przy zmianie umowy spółki jest uzależniona od jej formy prawnej. Najprostsze procedury dotyczą spółek cywilnych, gdzie często wystarczy podjęcie uchwały i sporządzenie aneksu do umowy. Znacznie bardziej złożone okażą się w przypadku spółek prawa handlowego, zarówno osobowych, jak i kapitałowych. Zmiana treści umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga m.in. zwołania zgromadzenia wspólników oraz podjęcia stosownej uchwały, która uzyska wymagane w przypadku konkretnych obszarów poparcie. Przygotowanie zmian i przeprowadzenie całego procesu warto skonsultować z prawnikiem. Pomocą służy tu Kancelaria Adwokacka Adwokat Moniki Radomskiej z warszawskiej Pragi Południe, której jedną ze specjalizacji jest prawo gospodarcze i handlowe.
Przeczytaj również: Skuteczna ochrona prawna pracowników służby zdrowia w obliczu koronawirusa
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana