Czy samowola budowlana może zostać zalegalizowana?
Zaczniemy od twierdzącej odpowiedzi na zadane pytanie – samowola budowlana może zostać zalegalizowana. Trzeba jednak wiedzieć, że organy decydujące o tym nie zawsze wyrażają zgodę, co może mieć różne uzasadnienia. Jeżeli chcemy zalegalizować wybudowany już obiekt lub taki, który jest w trakcie realizacji, ale bez wydanego pozwolenia na budowę, musimy uzyskać decyzję legalizacyjną.
Kto składa wniosek o legalizację i kto dokonuje legalizacji samowoli budowlanej?
Sprawę legalizacji samowoli budowlanej realizujemy w wojewódzkim lub powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego. Postępowanie legalizacyjne jest prowadzone z urzędu po złożeniu przez zainteresowanego wniosku o legalizację, przy czym to nie jedyna opcja. Urząd może wszcząć postępowanie legalizacyjne w wyniku własnych ustaleń lub w wyniku złożenia zawiadomienia o podejrzeniu dokonania samowoli budowlanej przez osoby postronne lub inne organy.
Podstawowe warunki legalizacji samowoli budowlanej
Obiekt budowlany – gotowy lub w trakcie realizacji – bez pozwolenia może zostać zalegalizowany, o ile spełni dwa podstawowe warunki. Jak mówią nam przedstawiciele firmy BAKS z Katowic, obiekt może zostać zalegalizowany, o ile jest zgodny z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i nie narusza żadnych innych przepisów. Jeśli chodzi o pierwszy warunek, chodzi dokładnie o to, że budowa lub gotowy obiekt musi się zgadzać z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego; jeżeli owego planu nie ma – musi się zgadzać z ostateczną decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Jak rozpocząć cały proces ubiegania się o legalizację?
Na pierwszy rzut oka złożenie wniosku o legalizację jest proste, bo trzeba jedynie przygotować podanie oraz dowód zapłacenia odpowiedniej opłaty skarbowej. Jednak już w chwili, gdy szukamy wzorów tych dokumentów na rządowych stronach, widzimy dołączone coś jeszcze: to pełnomocnictwo do reprezentowania nas w tej sprawie. Legalizacja samowoli budowlanej od strony formalnej zawsze będzie wymagać przygotowania dodatkowej dokumentacji i nie ma tu jednego, uniwersalnego wypunktowania, co dokładnie będzie potrzebne w każdym przypadku. Inne dokumenty będą konieczne np. w przypadku ubiegania się o legalizację dobudowanego do naszego domu jednorodzinnego pomieszczenia, a inne w przypadku ubiegania się o legalizację doprowadzonej do posesji drogi dojazdowej. Dobudowane pomieszczenie do domu na naszej własnej działce z założenia nie zostanie uznane jako niezgodne z lokalnymi planami i zagospodarowaniem. Z drogą może być już inaczej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana