Czy w spór sąsiedzki warto angażować prawnika?
Konflikty sąsiedzkie zdarzają się bardzo często. Mogą mieć one różne przyczyny, np. zbyt głośne imprezy, szczekający uporczywie pies albo palenie papierosów na balkonie. Większość osób stara się rozwiązać problem polubownie. Jeśli jednak takie działanie nie przyniesie pożądanego skutku, w takiej sytuacji zwykle sięga się po określone środki prawne. Dowiedz się więcej na temat sposobów rozwiązywania sporów sąsiedzkich przy pomocy prawnika!
Wybrane regulacje prawne normujące stosunki sąsiedzkie
Teoretycznie właściciele domów czy mieszkań prywatnych mają prawo do swobodnego korzystania z nieruchomości w taki sposób, jak chcą. Jednak w praktyce ich wolność w tym zakresie jest ograniczona. Pomoc prawna przy rozwiązywaniu konfliktów sąsiedzkich w pierwszym rzędzie polega na uświadomieniu klientom istnienia odpowiednich regulacji prawnych normujących kwestie stosunków sąsiedzkich. Tego typu zagadnień dotyczy choćby art. 144 Kodeksu cywilnego, który wskazuje, że mieszkańcy i użytkownicy określonych budynków powinni powstrzymywać się od działań zakłócających ponad miarę spokój osób mieszkających na sąsiednich posesjach. W praktyce dotyczy to na przykład nieprzestrzegania ciszy nocnej, uciążliwego zapachu z mieszkania czy też zaśmiecania trawników albo klatek schodowych. Ponadto w art. 23 i 24 Kodeksu cywilnego znajdują się zapisy wskazujące na ochronę mieszkańców przed wtargnięciem przez sąsiadów w sferę określonego stanu psychicznego i emocjonalnego, wynikającego z posiadania miejsca, w którym koncentrują się istotne sprawy życiowe danych osób. Z kolei w art. 13 ustawy o ochronie praw lokatorów wskazuje się na możliwości eksmisji osoby wynajmującej mieszkanie, jeśli uporczywie występuje on przeciw porządkowi domowemu, utrudniając korzystanie z innych lokali w budynku.
Jak rozwiązywać spory sąsiedzkie przy pomocy prawnika?
Przed podjęciem jakichkolwiek kroków prawnych warto porozmawiać z uciążliwym sąsiadem i poprosić go o zmianę zachowania. Jeśli nie przyniesie to spodziewanego rezultatu, można zwrócić się z prośbą o pomoc do kancelarii, takiej jak ULPIAN – Kancelaria Radcy Prawnego mgr Łukasz Chuderski. Wynajęty prawnik na ogół podejmuje się reprezentowania interesów klienta w rozwiązywaniu sporów sąsiedzkich (również przed sądem). Może on też dzwonić w imieniu zleceniodawcy do jego sąsiada z informacją o możliwych konsekwencjach danych działań, a także wysłać do niego różne pisma, np. wezwanie do zaprzestania naruszania dóbr osobistych albo żądanie naprawy wyrządzonej szkody.
Przeczytaj również: Obsługa prawna nieruchomości. Na czym polega?
Przeczytaj również: Rola i zadania radcy prawnego w procesie mediacji
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana