Czym są wypisy z ksiąg wieczystych i w jakim celu się je sporządza?

Sprawdzenie księgi wieczystej, zwłaszcza przed podjęciem decyzji o kupnie nieruchomości, to ważna sprawa. Treść księgi wieczystej można uzyskać w formie odpisu bądź wyciągu. W zależności od danych, jakimi dysponuje wnioskodawca, istnieje możliwość uzyskania wglądu do elektronicznej księgi wieczystej bądź też papierowej. Czym dokładnie są wypisy z ksiąg wieczystych? Jak je uzyskać? Sprawdź!
Wyciąg z księgi wieczystej – czym jest?
Księga wieczysta jest dokumentem, który potwierdza stan prawny nieruchomości. Wyciąg z księgi wieczystej zawiera zaś informacje na temat ostatnich wpisów we wskazanych działach. W jego treści znajdują się także wzmianki o wnioskach, skargach na orzeczenia referendarzy sądowych, apelacyjnych, ale też o skargach kasacyjnych i wszczęciu postępowań z urzędu. W zależności od specyfiki sprawy, wnioskodawca może złożyć wniosek o pozyskanie wyciągu jednego z czterech działów księgi wieczystej – wyjaśnia ekspert z Kancelarii Notarialnej Notariusza Tomasza Zaparta w Katowicach.
. W każdym z nich znajdują się inne informacje, zgodnie z poniższym:
-
dział pierwszy obejmuje dane pochodzące z Państwowej Ewidencji Gruntów w zakresie położenia nieruchomości, jej adresu i powierzchni oraz spis spraw związanych z jej własnością,
-
w dziale drugim są umieszczone informacje na temat właściciela/właścicieli oraz użytkowania wieczystego,
-
dział trzeci to ograniczone prawa rzeczowe, ale też te związane z ograniczeniami w zakresie rozporządzania nieruchomością i jej użytkowaniem wieczystym. W treści znajdują się także prawa osobiste oraz roszczenia ciążące na nieruchomości,
-
dział czwarty, ostatni, obejmuje hipoteki, czyli informacje zawierające dokładne określenie wysokości zadłużenia, walutę, zakres, rodzaj oraz wierzyciela.
Jak uzyskać wypis z ksiąg wieczystych?
Wnioskodawca może otrzymać odpis zwykły i odpis zupełny. Zarówno jeden, jak i drugi dokument można uzyskać online, przy wykorzystaniu Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych – strona jest powadzona przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W celu ich uzyskania wystarczy na stronie internetowej urzędu wybrać sekcję „Składanie wniosków o wydanie dokumentu z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych”, podać numer księgi wieczystej oraz rozwiązać wskazane zadanie logiczne. Następny krok wymaga wskazania konkretnego dokumentu, który wnioskodawca chce pozyskać i wskazać formę jego dostarczenia. Pomimo iż dokument pozyskany drogą elektroniczną, również ma moc dokumentu wydanego przez sąd i jest honorowany w urzędach.
Istnieje również możliwość uzyskania dokumentu drogą tradycyjną. Wówczas należy złożyć w Sądzie Rejonowym Wydział Ksiąg Wieczystych wniosek KW-ODPIS drogą osobistą lub pocztową. Gdy wybierze się to rozwiązanie, konieczne jest również poniesienie opłaty, która jest wymagana do rozpoczęcia realizacji wniosku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Tomasz Kilanowski Wojciech Kilanowski Adwokat Kancelarie Adwokackie
Adwokaci
woj. łódzkie97-300 Piotrków Trybunalski, pl. Kościuszki 7
-
Burkot Legal Kancelaria radcy prawnego Janusz Burkot
Doradztwo prawne
woj. łódzkie90-212 Łódź, Sterlinga 27/29 lok. 408
-
Magdalena Adamczewska Kancelaria Radcy Prawnego Prawo Leśne, Prawo Łowieckie
Radcy prawni
woj. wielkopolskie64-500 Szamotuły, Powstańców Wielkopolskich 46