Czym się różni rozwód od separacji?
Zdarza się, że małżonkowie, pomimo podjętych wielu prób i starań, nie są w stanie dojść do długotrwałego porozumienia, przez co dalsze wspólne życie okazuje się niemożliwe. Wówczas najczęściej podejmują oni decyzję o rozwodzie. Niekiedy w takiej sytuacji skutecznym rozwiązaniem może okazać się także separacja. Czym różnią się od siebie te instytucje oraz jakie są ich następstwa? Odpowiadamy w artykule.
Rozwód i separacja – najważniejsze różnice
Notoryczne niedogadywanie się małżonków to bardzo trudna sytuacja, która wywołuje wiele negatywnych emocji i często kończy się rozpadem małżeństwa – separacją lub rozwodem. Przed dokonaniem wyboru warto znać różnice pomiędzy tymi rozwiązaniami oraz skutki podjęcia takiej decyzji. Przede wszystkim rozwód stanowi całkowite zakończenie małżeństwa połączone z podziałem wspólnego majątku, ustaleniem ewentualnych alimentów oraz opieki nad nieletnimi dziećmi. W związku z tym warto skorzystać z pomocy adwokata rozwodowego. Małżonkowie nie są wówczas dłużej za siebie odpowiedzialni.
Decyzja o rozwodzie umożliwia także byłym małżonkom wejście w przyszłości w kolejny związek małżeński, ponieważ po zakończeniu całego procesu jest on nieodwołalny. Separacja natomiast nie rozwiązuje formalnie małżeństwa i może zostać zniesiona, jeśli strony dojdą do ponownego porozumienia. Małżonkowie są także dalej zobowiązani do wzajemnej pomocy. Warto jednak wiedzieć, że zarówno podczas separacji, jak i rozwodu następuje zatrzymanie tworzenia wspólnoty majątkowej oraz traci się możliwość dziedziczenia.
Przeczytaj również: Kto może udzielić porady prawnej?
Kiedy lepiej zdecydować się na rozwód, a kiedy na separację?
Przed podjęciem decyzji, która z możliwości będzie lepszą opcją – rozwód czy separacja – należy zastanowić się nad przyszłością. Rozwód bowiem nie daje możliwości odwrotu. W przypadku separacji natomiast można zdobyć czas na uporządkowanie swoich własnych bądź wspólnych spraw oraz podjąć próbę dogadania się. Będzie ona dobrym rozwiązaniem, gdy nie ma krytycznych czynników, które mogłyby powodować całkowity rozpad małżeństwa.
Przeczytaj również: Pomoc adwokata w sprawach gospodarczych
Rozwód natomiast może okazać się właściwą decyzją w sytuacji, gdy nie ma najmniejszych szans na dalsze wspólne życie, a małżonkowie chcą zerwać wszelkie więzi, które ich łączą. Niezależnie jednak od wyboru warto skorzystać z pomocy prawnej oferowanej np. w Kancelarii Adwokackiej Anety Adamskiej. Doświadczony adwokat pomoże Ci w negocjacjach lub mediacjach, a także przejść przez rozwód lub separację możliwie szybko, ułatwiając właściwy przebieg całego procesu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana