Darowizna mieszkania a prawo do zachowku

Prawo do zachowku mają osoby najbliższe spadkodawcy, jeżeli zostały pominięte w testamencie. Jest to forma ochrony ich interesów. Z artykułu dowiesz się, komu przysługuje zachowek, jakie ma zastosowanie w praktyce oraz jaki wpływ na zachowek ma darowizna mieszkania. Zapraszamy do lektury.
Czym jest zachowek i komu przysługuje zachowek?
Zachowek to instytucja prawna, zapewniająca określonym osobom prawo do części majątku po zmarłym. Uprawnione do zachowku osoby mają prawo do uzyskania części majątku po zmarłym w wysokości określonej przez przepisy prawne. Osobami uprawnionymi są zgodnie z 991 § 1 kodeksu cywilnego zstępni, małżonek oraz rodzice spadkodawcy. Jeśli zmarły nie uwzględnił w swoim testamencie uprawnionych do zachowku osób lub dokonał rozporządzenia swoim majątkiem w sposób, który narusza ich prawa, mogą one wystąpić o zachowek przed sądem. W takiej sytuacji sąd może orzec, że z majątku zmarłego powinna być wypłacona określona kwota pieniędzy.
Jaki wpływ na zachowek ma darowizna mieszkania?
Darowizna mieszkania polega na przekazaniu nieruchomości na rzecz wybranej osoby. Umowę darowizny w formie aktu notarialnego można sporządzić u notariusza, np. w Kancelarii Notarialnej Agaty Zawadzkiej-Bernasiak w Łodzi. Jeśli darczyńca przekazuje mieszkanie jako darowiznę warto pamiętać, że nie chroni to przed roszczeniem o zachowek. Kiedy niemożliwe będzie uzyskanie zachowku od spadkobierców, uprawniony do zachowku może wystąpić do obdarowanego z żądaniem uzupełnienia zachowku. Obdarowany jest zobowiązany, by spełnić roszczenie o zachowek. Zachowek należy się również wtedy, kiedy spadkodawca nie pozostawił testamentu.
Czy zachowek od darowizny może się przedawnić?
Istotną rzeczą w dochodzeniu zachowku od darowizny jest czas pomiędzy datą sporządzenia umowy darowizny nieruchomości, a datą otwarcia spadku. Zachowek należy się zawsze, jednak darowizny sprzed więcej niż 10 lat, nie są zaliczane do masy spadkowej, a co za tym idzie, nie jest od nich liczony zachowek. Roszczenie uprawnionego z tytułu zachowku może ulec przedawnieniu zgodnie z artykułem 1007 kodeksu cywilnego. Przedawnia się z upływem 5 lat od dnia ogłoszenia testamentu lub 5 lat od dnia otwarcia spadku, jeśli testament nie był sporządzony.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Joanna Bednara-Michalczyk Małgorzata Bednara-Kowal Kancelaria - notariusze Spólka Cywilna
Notariusze
woj. lubelskie20-074 Lublin, Spokojna 8a
-
Aneta Wilkowska Płóciennik Kancelaria Notarialna
Notariusze
woj. mazowieckie05-250 Radzymin, al. Jana Pawła II 7
-
Elżbieta Judasz Kancelaria Notarialna
Notariusze
woj. małopolskie34-200 Sucha Beskidzka, Mickiewicza 9c