Jak dzielić majątek po rozwodzie?

Spis treści
- Charakterystyka rozdzielności majątkowej
- Jak uzyskać rozdzielność majątkową?
- Dlaczego warto skorzystać z pomocy adwokata przy rozdzielności majątkowej?
Podział majątku po rozwodzie może wynikać z woli stron lub na skutek złożenia stosownego wniosku do sądu rejonowego orzekającego rozwód. Czynności mogą dotyczyć zarówno całości wspólnego majątku, jak i jego części. Podział, który orzeknie sąd, również może zakładać dwie równe części, lub też nierówne. Często bierze się także pod uwagę poniesione wydatki i nakłady ze wspólnej części majątkowej na majątek osobisty.
Charakterystyka rozdzielności majątkowej
W sytuacji, gdy strony rozwodu nie mają już wspólności ustawowej ze względu na orzeczony rozwód lub zawarcie umowy o rozdzielności majątkowej, można podzielić wspólny majątek. Czynność ta dotyczy pozbycia się współwłasności wynikającej z nabywania różnych rzeczy i praw wspólnie. Podział majątku można ustalić za porozumieniem stron, na mocy umowy przed notariuszem lub podczas postępowania sądowego. Bez względu jednak na sposób postępowania, zainteresowani muszą przemyśleć, w jaki sposób chcą podzielić majątek, co ma duże znaczenie przy układaniu treści wniosku o podział majątku. Właśnie dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, jakie oferuje m.in. kancelaria adwokacka Kawecka-Guzek & Aleksandrowicz. Fachowcy pomogą w ustanowieniu rozdzielności majątkowej przed Sądem Rejonowym, nawet gdy sprawa rozwodowa jest w trakcie.
Przeczytaj również: Skuteczna ochrona prawna pracowników służby zdrowia w obliczu koronawirusa
Jak uzyskać rozdzielność majątkową?
Rozdzielność majątkową można uzyskać na kilka sposobów. Najpopularniejszym jest przyporządkowanie każdej ze stron małżeństwa konkretnych rzeczy, do których każde z nich nabywa wyłącznych praw. Można także przypisać jednemu z małżonków wyłączność do danego składnika majątku. W takiej sytuacji jednak niezbędne jest spłacenie drugiej strony. Innym rozwiązaniem jest sprzedaż całego majątku i podzielenie się uzyskaną kwotą. Rozdzielność majątkowa jest prowadzona przez adwokatów to popularne rozwiązanie w sytuacji, gdy nie ma możliwości szybkiego zakończenia sprawy rozwodowej, a Klient chce m.in. zaciągnąć kredyt.
Przeczytaj również: Pomoc adwokata w sprawach gospodarczych
Dlaczego warto skorzystać z pomocy adwokata przy rozdzielności majątkowej?
Rozwód nie jest łatwym ani miłym przeżyciem i wymaga od stron małżeństwa dużego zaangażowania emocjonalnego. Rozdzielność majątkowa jest bardzo trudna do osiągnięcia bez fachowej pomocy i wsparcia adwokata. Osoby, które decydują się samemu dochodzić swoich praw, często muszą liczyć się z tym, że sprawa o majątek będzie trwałą długie lata. Adwokat pomoże w wyborze właściwego rozwiązania oraz omówi ewentualne skutki podjętej decyzji. Fachowiec zaprezentuje także wiele możliwych opcji, o których przeciętny człowiek nawet nie zdaje sobie sprawy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kancelaria Adwokacka Adwokat Lilianna Felczyńska-Fiks
Adwokaci
woj. łódzkie95-100 Zgierz, Andrzeja Struga 13/21 lok. 105
-
Kancelaria Adwokacka Adwokat Łukasz Rój
Adwokaci
woj. śląskie41-902 Bytom, Powstańców Warszawskich 31
-
Aneta Wasiluk Kancelaria radcy prawnego
Adwokaci
woj. pomorskie80-423 Gdańsk, Bolesława Chrobrego 54 lok. 1
-
Kancelaria Adwokacka mgr Sławomir Kowalski
Adwokaci
woj. małopolskie32-400 Myślenice, Piłsudskiego 8 lok. 2