Jak i kiedy można zaprzeczyć ojcostwo?
W życiu każdego człowieka zdarzają się sytuacje, które stawiają pod znakiem zapytania pewne kwestie, mające wpływ na jego życie. Jedną z nich jest niepewność co do ojcostwa. Kiedy to może się zdarzyć? Jak postępować, gdy ojcostwo poddawane jest wątpliwości? Wyjaśniamy procedury prawne, jakie obowiązują w takiej sytuacji oraz kiedy i w jaki sposób można zaprzeczyć ojcostwa.
Pozew o zaprzeczenie ojcostwa może wnieść zarówno mężczyzna uważany za biologicznego ojca dziecka, jak i matka dziecka, a także samo dziecko po osiągnięciu pełnoletności. Niekiedy takie dokumenty składa prokurator.
Terminy i procedura zaprzeczenia ojcostwa
Zgodnie z polskim prawem, istnieją określone terminy, w których można złożyć wniosek o zaprzeczenie ojcostwa:
dla ojca: w ciągu 6 miesięcy od dnia dowiedzenia się o urodzeniu dziecka, ale nie później niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności,
dla matki dziecka: w ciągu 6 miesięcy od dnia dowiedzenia się, że mąż jest uważany za ojca dziecka, jednak nie później niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności,
dla dziecka: w ciągu 3 lat od dnia osiągnięcia przez nie pełnoletności.
Pracownik Kancelarii Prawnej Complex w Oławie podpowiada:
Wniosek o zaprzeczenie ojcostwa należy złożyć na piśmie w sądzie rejonowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania matki lub dziecka.
Dowody w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa
Podstawowym dowodem jest przeprowadzenie badania DNA, które wykazuje stopień pokrewieństwa między domniemanym ojcem a dzieckiem. Badanie to jest realizowane na wniosek sądu przez biegłych z zakresu genetyki sądowej. Warto jednak pamiętać, że badanie DNA ma charakter dowodowy i nie jest równoznaczne z wyrokiem sądu. Sąd może przyjąć inne dowody w postaci zeznań świadków, dokumentów czy opinii biegłych.
Przeczytaj również: Kto może udzielić porady prawnej?
Skutki prawne zaprzeczenia ojcostwa
Warto skorzystać z pomocy adwokata w sprawach rodzinnych. Pomoże on zebrać potrzebne dokumenty i przeprowadzi przez proces. Jeśli sąd przychyli się do wniosku, ojcostwo zostanie uznane za nieważne. W konsekwencji domniemany ojciec traci wszelkie prawa i obowiązki rodzicielskie, takie jak obowiązek alimentacyjny czy prawo do odwiedzin. Dodatkowo następuje zmiana w akcie urodzenia dziecka – imię i nazwisko ojca zostaje skreślone.
W sytuacji, gdy domniemany ojciec zmarł przed rozpoznaniem sprawy, sąd może jednak uznać jego ojcostwo za ważne. Wówczas dziecko ma prawo do dziedziczenia, a także do korzystania z innych uprawnień wynikających z pokrewieństwa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana