Jak oddłużyć firmę? Etapy postępowania
Twoja firma generuje więcej strat niż zysków? Wartość zadłużenia przekroczyła już wartość majątku? Straciłeś kontrolę nad swoimi zobowiązaniami? Czas sięgnąć po pomoc specjalistów. Oddłużanie przedsiębiorstwa to złożony i długotrwały proces, jednak przeprowadzony przez profesjonalistów – może uratować twój biznes. Dowiedz się, jak pracują firmy oddłużeniowe.
Oddłużanie firmy – dwie drogi
Przyczyn utraty płynności finansowej przez przedsiębiorstwo może być wiele, jednak skutek zawsze jest taki sam – utrata kontroli nad finansami i środków do prowadzenia dalszej działalności. Pierwszym krokiem w kierunku likwidacji zadłużenia zawsze musi być głęboka analiza finansowa, będąca podstawą do opracowania planu naprawczego. W wielu przypadkach specjalistom udaje się opracować plan restrukturyzacji przedsiębiorstwa – jego realizacja pozwala zaspokoić wierzycieli i przywrócić płynność finansową dłużnika. Niekiedy jednak okazuje się, że na ratunek dla firmy jest za późno; w takich sytuacjach oddłużanie firmy polega na ogłoszeniu upadłości i spłacie wierzycieli z masy upadłościowej przedsiębiorstwa.
Oddłużanie firmy przez restrukturyzację
Likwidacja zadłużenia na drodze upadłości nie jest dobrym rozwiązaniem ani dla dłużnika, ani dla wierzyciela. O ile to możliwe, warto negocjować z wierzycielem zmianę warunków spłaty długów – przekonuje nasz rozmówca z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych „Witkowski, Cabała & Partners sp. k.” w Poznaniu.
Negocjacje z wierzycielem są trzecim – po analizie i opracowaniu planu restrukturyzacji – etapem oddłużania firmy. To, co stanie się później, uzależnione jest od treści wypracowanego porozumienia. Jeśli prawnikowi, który reprezentuje dłużnika, uda się wypracować kompromis z wierzycielem, strony postępują według wspólnie opracowanej umowy. Jeżeli wobec dłużnika toczy się już postępowanie egzekucyjne, restrukturyzacja będzie odbywała się na drodze postępowania sądowego w jednym z trzech wariantów:
- postępowania sanacyjnego – w którym dłużnik traci zarząd nad firmą do chwili spłaty zadłużenia;
- postępowania układowego – w którym układ zawierany jest po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności;
- uproszczonego postępowania układowego.
Warto wiedzieć, że wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego wiąże się z zawieszeniem postępowania egzekucyjnego i chroni dłużnika przed wypowiedzeniem umów leasingowych, najmu i dzierżawy. Podejmując odpowiednie kroki, zadłużony przedsiębiorca może więc uchronić się przed upadłością.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana