Jak przebiega i na czym polega licytacja komornicza?

Spis treści
- Czym jest licytacja komornicza i gdzie należy szukać ogłoszeń?
- Działania prowadzące do aukcji komorniczej
- Jak wygląda licytacja komornicza? Procedura egzekucyjna
Do sytuacji objęcia nieruchomości (lub ruchomości) dochodzi w skrajnych przypadkach. Niedostateczne dochody lub trudna sytuacja materialna sprawia, że dłużnik nie może spłacić długu. Wówczas wierzyciel może zgłosić się do komornika, który podejmie odpowiednie postępowanie. Publiczna sprzedaż majątku w celu spłacenia należności to ostatni etap egzekucji komorniczej. Jak wygląda cała procedura? Jakie przedmioty mogą podlegać licytacji?
Czym jest licytacja komornicza i gdzie należy szukać ogłoszeń?
Do podstawowych zadań komorników zalicza się prowadzenie aukcji komorniczych. Działania sprowadzają się do sprzedaży ruchomości lub nieruchomości dłużnika. Dokonać zakupu może osoba lub podmiot prawny, który jest w stanie zapłacić największą kwotę za przedmiot procedury. Do ruchomości, które mogą podlegać sprzedaży, zaliczają się: dzieła sztuki, antyki, biżuteria, łodzie i jachty, umeblowanie, sprzęt RTV i AGD. Aukcji mogą również podlegać tworzywa przemysłowe, urządzenia rolnicze i przemysłowe, przyczepy, auta, sprzęt komputerowy oraz odzież. Poza tym licytować można: grunty, garaże, domy, magazyny, hale oraz inne obiekty przeznaczone do użytku. Co ciekawe, przedmiotem licytacji mogą być także udziały np. w prawie do obiektu mieszkalnego. Obwieszczenia komornicze w tym przypadku umieszczane są w Internecie. Oferty licytacji komorniczych online można znaleźć na stronie internetowej komorników. Informację o e-licytacji ogłasza się odpowiednio wcześniej. Zazwyczaj powiadamia się o aukcji komorniczej na 2 tygodnie przed zaplanowaną datą przebiegu. Powiadomienie umieszcza się na tablicy ogłoszeniowej w wybranym sądzie lub w prasie.
Przeczytaj również: Co powinieneś wiedzieć o zabezpieczeniu interesów przed licytacją komorniczą?
Działania prowadzące do aukcji komorniczej
Licytację komorniczą poprzedza wdrożenie postępowania egzekucyjnego. Po zgłoszeniu przez wierzyciela oraz na podstawie tytułu wykonawczego komornik jako funkcjonariusz współpracujący z sądem wszczyna odpowiednie postępowanie. Następnie kontaktuje się z dłużnikiem. Jeśli nie jest w stanie zapłacić należnej kwoty z powodu niskich dochodów, rozpoczyna się postępowanie polegające na zajęciu przez funkcjonariusza majątku w postaci materialnych przedmiotów. Oznaczone rzeczy nie mogą być sprzedane lub oddane np. w ramach darowizny. Dłużnik otrzymuje następnie wezwanie i nakaz spłaty długu w ciągu 2 tygodni. Kolejnym krokiem jest zajęcie domu lub mieszkania i wpisanie do hipoteki nieruchomości. Komornik może obciążyć osobę, która nie spłaca długu i unika kontaktu grzywną, a nawet zgłoszeniem na policję. Po wycenie nieruchomości następuje ogłoszenie o aukcji komorniczej. Wziąć w niej udział mogą osoby, które wpłacą tzw. wadium. Jest to wyznaczona kwota pieniężna, która stanowi zabezpieczenie spełnienia warunków umowy na rzecz aukcji. Wpłaty dokonuje się u komornika lub przez przelanie pieniędzy na podane konto bankowe. W przypadku przegranej licytacji kwota jest zwracana uczestnikom. W aukcji komorniczej nie mogą brać udziału: komornik, dłużnik oraz osoby z nimi spokrewnione.
Przeczytaj również: Jakie dokumenty są potrzebne do skutecznej egzekucji przez komornika?
Jak wygląda licytacja komornicza? Procedura egzekucyjna
Aukcja komornicza prowadzona jest przez komornika w obecności sędziego. Przeznaczone do sprzedaży przedmioty muszą być opatrzone ceną wywoławczą. Nie może być mniejsza niż 3/4 jej wartości. Cały proces przebiega ustnie. W przypadku braku zainteresowania wystawionymi na aukcję przedmiotami ogłasza się kolejny termin. Wiąże się z obniżeniem ceny pozostałych przedmiotów do 2/3 wartości. W niektórych przypadkach wznawia się postępowanie po ok. 6 miesiącach. Warto wiedzieć, że w sytuacji przybicia ceny, decyzję podejmuje sąd. Opłaty należy dokonać nie w dłuższym okresie niż 2 tygodnie. Jeśli nie przekracza 500 zł, należy ją wpłacić od razu. Wyższe kwoty mogą być rozłożone. Konieczne jest wpłacenie min. 1/5 ceny, a potem dopłacenie reszty do maks. 12 godzin. Licytację komorniczą kończy wpis do księgi wieczystej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Komornik Sądowy Przy Sądzie Rejonowym M. Pepliński Kancelaria Komornicza Nr III w Starogardzie Gdańskim
Komornicy
woj. pomorskie83-200 Starogard Gdański, Gimnazjalna 1
-
Artur Królasik Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Wołominie
Komornicy
woj. mazowieckie05-200 Wołomin, marsz. Piłsudskiego 63
-
Marcin Winiarz Komornik sądowy przy sądzie rejonowym w Przeworsku
Komornicy
woj. podkarpackie37-200 Przeworsk, pl. Mickiewicza 12
-
Komornik Sądowy Przy Sądzie Rejonowym W Dąbrowie Górniczej Paweł Dachowski Kancelaria Komornicza Nr I W Dąbrowie Górniczej
Komornicy
woj. śląskie41-300 Dąbrowa Górnicza, Królowej Jadwigi 23 lok. 8