Jak przebiega procedura otwarcia spadku?

Sprawy spadkowe należą do tych, w kontekście których stawia się bardzo dużo pytań. Do wątpliwości, które pojawiają się w odniesieniu do podanej przez nas tematyki, należy między innymi: jak przebiega procedura otwarcia spadku? Sprawdź, co warto wiedzieć o tym zagadnieniu. W dzisiejszym tekście wyjaśnimy, kiedy dochodzi do otwarcia spadku i co po nim następuje.
Który moment uznawany jest za chwilę otwarcia spadku?
Terminologia związana z prawem jest nierzadko trudna do zrozumienia dla osoby, która z tematyką prawa nie jest na co dzień bezpośrednio związana. Niektóre wyrażenia wykorzystywane w branży prawniczej budzą liczne wątpliwości – w wyniku czego wielokrotnie dochodzi do sytuacji, w których osoba korzystająca lub dopiero zamierzająca korzystać z usług wybranej kancelarii notarialnej, na przykład kancelarii notarialnej w Katowicach, dopytuje notariusza bądź jego przedstawicieli o znaczenie poszczególnych terminów.
Przeczytaj również: Kiedy następuje otwarcie spadku?
Do problematycznych wyrażeń należy między innymi „otwarcie spadku”. Nie do końca wiadomo, który moment powinno się uznać za chwilę, w której dochodzi do otwarcia spadku. Sprawy spadkowe u katowickiego notariusza lub przedstawiciela kancelarii notarialnej z innej miejscowości prowadzone są w taki sposób, by osoby uczestniczące w czynności notarialnej wiedziały, co oznaczają poszczególne terminy. Niemniej, zanim dojdzie do zrealizowania owej czynności, osoby, które będą brały w niej udział, mogą mieć liczne wątpliwości związane ze sposobem definiowania konkretnych słów czy wyrażeń.
Zgodnie z art. 924. Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeksu cywilnego „Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy”. Dowodem na otwarcie spadku jest akt zgonu spadkodawcy. Od chwili otwarcia spadku następuje bieg istotnych terminów na dokonanie wybranych czynności, między innymi na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.
Co następuje po otwarciu spadku?
Po śmierci spadkodawcy oraz otwarciu i ogłoszeniu testamentu powinno dojść do sporządzenia protokołu dokonania tych czynności. W trakcie spisywania protokołu notariusz uwzględnia w nim wszystkie niezbędne dane, między innymi datę otwarcia i ogłoszenia testamentu oraz stan odczytywanego dokumentu. Po dokonaniu czynności notarialnej notariusz zawiadamia o tym sąd spadku. Sąd spadku lub notariusz informuje osoby uwzględnione w testamencie o postanowieniach, które zostały w nim zawarte. Zawiadomienie otrzymuje też wykonawca testamentu, tymczasowy przedstawiciel i kurator spadku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Elżbieta Pustuł-Zielińska Kancelaria Notarialna
Notariusze
woj. śląskie41-300 Dąbrowa Górnicza, Bandrowskiego 3 lok. 5
-
Kancelaria Notarialna Aneta Wilkowska-Płóciennik
Notariusze
woj. mazowieckie05-250 Radzymin, al. Jana Pawła II 7
-
Katarzyna Sułek Notariusz Kancelaria notarialna
Notariusze
woj. świętokrzyskie27-200 Starachowice, Miedziana 2A
-
Karolina Stolińska-Kowalczyk Kancelaria Notarialna
Notariusze
woj. łódzkie99-300 Kutno, Długosza 7 lok. 3