Jak rozstrzygać spory podatkowe?

Spory podatkowe powstają, kiedy interpretacja określonej transakcji jest różna u podatnika i urzędu podatkowego. Najczęściej na szali waży się wyższy podatek do zapłacenia. Jak rozstrzygać spory podatkowe? Czy warto wchodzić w spór z urzędem skarbowym lub innymi organami? Czy rozstrzygać spór samodzielnie, czy skorzystać z pomocy doradcy podatkowego? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Zapisy w krajowej ordynacji podatkowej nieraz budzą kontrowersje, niekiedy decyzję na podstawie błędnej interpretacji przepisów wydaje urzędnik – to może powodować powstanie kwestii spornej, która wymaga rozstrzygnięcia. Różne spory wymagają innego działania i opracowania skutecznej strategii, która doprowadzi do korzystnego rozwiązania sporu podatkowego. Czasem wynik sporu oznacza być albo nie być dla przedsiębiorcy – mówi ekspert Kancelarii Podatkowej Jacek Pukaluk.
Kiedy powstaje spór podatkowy?
Nie ma co ukrywać, system podatkowy w Polsce jest jednym z najbardziej skomplikowanych systemów na świecie. Szczególnie dotyka to małych i średnich przedsiębiorstw, które często z uwagi na oszczędności wahają się nad samodzielnym rozliczaniem z organami podatkowymi i zatrudnieniem profesjonalnego doradcy podatkowego. Bardzo trudno jest jednak zajmować się rozwijaniem biznesu i prowadzeniem księgowości. Zwłaszcza że przepisy są często niejasne, a postępowanie uwarunkowane interpretacją. Niekiedy powstaje kwestia sporna, która prowadzi do sporu między podatnikiem a właściwym urzędem podatkowym. Trzeba zaznaczyć, że często dochodzi do sporów między naczelnikami urzędów skarbowych, czy różnic w rozumieniu międzynarodowego prawa podatkowego. Odpowiednie ustawy właściwe dla rodzaju sporu regulują, gdzie powinny one być rozstrzygane oraz określane są procedury rozstrzygania sporu. Spory mogą być rozstrzygane w sądach, w drodze mediacji, procedury pojednawczej czy arbitrażu. Zanim dojdzie do sporu, należy opracować odpowiednią strategię działania oraz przeanalizować wszystkie za i przeciw.
Czy warto rozstrzygać spory samodzielnie?
Nie ma sensu, abyś w wyniku błędu urzędnika lub niejasnych przepisów płacił większe podatki. Wielu przedsiębiorców wizja sporu z organami podatkowymi jednak odstrasza i niemal dobrowolnie ponoszą straty, godząc się z każdą decyzją tychże organów. Warto jednak podjąć walkę, ale nie samemu. Zatrudnienie dobrego doradcy podatkowego uchroni Cię przed samodzielnym sporządzaniem pism, analizowaniem ustaw. Doświadczony doradca podatkowy nie tylko poprowadzi spór z US, ale też z ZUS, z urzędem celnym oraz organami celno-skarbowymi. Profesjonalista przede wszystkim oceni sytuację już na wstępnym etapie i określi szansę na rozstrzygnięcie sporu na Twoją korzyść. Zaplanuje też odpowiednią strategię działania, która uchroni przed możliwymi negatywnymi skutkami rozstrzygania sporów. Istotny będzie, chociażby wybór drogi, jaką chce się obrać – arbitraż, mediacje czy podjęcie decyzji, aby z kwestią sporną wystąpić do sądu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kancelaria Prawna Dorota Bartkowiak
Doradztwo prawne
woj. dolnośląskie58-506 Jelenia Góra, Kiepury 39 lok. 1
-
Kancelaria Notarialna Rafał Barabasz Notariusz
Notariusze
woj. kujawsko-pomorskie85-052 Bydgoszcz, Cieszkowskiego 17 lok. 2