Jak uregulować kontakty z dzieckiem po rozwodzie?
Rozwód jest sytuacją trudną dla współmałżonków, jak i dla ich dzieci. O ile dla tych pierwszych jest to działanie, które ma przynieść pozytywne zmiany przez wyzwolenie się z toksycznego związku, o tyle dla najmłodszych jest to poważna trauma. Dodatkowo rodzic, któremu przyznano prawo do zamieszkania z dzieckiem, często wykorzystuje sytuację dla własnych korzyści. W jaki sposób uregulowań kwestie spotkań z dzieckiem, aby nie pogłębiać konfliktu?
Prawo do opieki nad dzieckiem po rozwodzie
Udzielenie rozwodu przez sąd rodzinny jest równoznaczne z potwierdzeniem całkowitego rozpadu małżeństwa. W takiej sytuacji zazwyczaj jedna strona jest zobowiązana do opuszczenia wspólnego miejsca zamieszkania – na zasadzie dobrowolnej deklaracji lub decyzji sądu. Istotną częścią wyroku jest też orzeczenie o winie jednej ze stron lub jego brak. W pierwszym przypadku osoba uznana za winną rozkładu pożycia zwykle stoi na straconej pozycji i otrzymuje nakaz eksmisji. W takiej sytuacji staje ona przed problemem uregulowania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie.
Przeczytaj również: Skuteczna ochrona prawna pracowników służby zdrowia w obliczu koronawirusa
Jedną z kwestii wymagających rozstrzygnięcia podczas rozwodu jest przyznanie opieki nad małoletnimi dziećmi jednej ze stron. Nie jest to równoznaczne z odebraniem lub ograniczeniem praw rodzicielskich. Mogą one zostać zachowane w przypadku obu stron, ale sąd wskazuje, z kim dzieci będą mieszkać. W polskim prawie panuje tradycjonalizm. Dlatego pomimo pewnej swobody, jaką daje Kodeks cywilny, ponad 60% spraw rozwodowych kończy się przyznaniem dzieci matce, a jedynie w około 5% – ojcu. To z kolei rodzi problem ustalenia i egzekwowania form kontaktu drugiego rodzica z dziećmi.
Kiedy rodzic „monopolista” utrudnia kontakty…
Jednym z problemów, jaki pojawia się w egzekwowaniu prawa do kontaktów z dzieckiem, jest fakt, że rodzice często pozostają w konflikcie, a nawet we wzajemnej nienawiści. Dlatego zdarza się, że rodzic, który otrzymał przywilej mieszkania z dziećmi, wykorzystuje go do zdobycia przewagi nad drugą stroną.
Przeczytaj również: Co może adwokat? Poznaj podstawowe usługi prawne!
Piętrzenie przeszkód, takich jak pozorna choroba dziecka, wycieczka szkolna, wizyta u lekarza czy odwiedziny dalekich krewnych, z pewnością jest powodem do podjęcia zdecydowanych kroków – wyjaśnia ekspert z Kancelarii adwokackiej adwokat Patrycji Kasicy, która specjalizuje się między innymi w prawie rodzinnym.
Wniosek o uregulowanie kontaktów
Jednym ze sposobów na uregulowanie kontaktów z dzieckiem po rozwodzie jest zwrócenie z się do sądu z odpowiednim wnioskiem. Powinien on zawierać propozycje terminów spotkań wyznaczanych w taki sposób, aby nie kolidowały one z obowiązkami szkolnymi czy innymi ważnymi zajęciami (np. po dwa tygodnie w miesiącach wakacyjnych, popołudnia w dni szkolne i całe dni w weekendy, wyznaczone dni świąteczne i feryjne). Liczba i pory spotkań powinny też być dostosowane do odległości pomiędzy miejscami zamieszkania, wieku dziecka oraz zaangażowania drugiego rodzica w opiekę i wychowanie. W przypadku dojazdów jest też konieczne ustalenie, który z rodziców pokrywa koszty podróży.
Warto wiedzieć, że jeśli rodzice nie dojdą do porozumienia w kwestii spotkań z dzieckiem oraz nie zostaną one uregulowane wyrokiem sądowym podczas rozwodu, wniosek o uregulowanie kontaktów można złożyć w sadzie rejonowym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana