Jak wprowadzić rozdzielność majątkową w małżeństwie?

Kiedy dwie osoby biorą ze sobą ślub i zaczynają wieść życie razem, wiele decyzji podejmują wspólnie. Często dotyczą one również kwestii finansowych. Czasem małżonkowie decydują się jednak na rozdzielność majątkową, która daje prawo do rozporządzania wyznaczoną częścią dóbr materialnym każdemu z nich. Jak się to ustanawia? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.
Charakterystyka rozdzielności majątkowej
Rozróżnia się rozdzielność majątkową dobrowolną i przymusową. W pierwszym przypadku decyzję o podpisaniu intercyzy (czyli specjalnego aktu notarialnego) małżonkowie podejmują wspólnie. O rozdzielność może wnioskować również tylko jedna strona, wówczas konieczne jest określenie konkretnych powodów. Sporządzenie intercyzy może nastąpić jeszcze przed ślubem, ale czasem małżonkowie decydują się na nią już po zawarciu związku. Podpisanie umowy ma z reguły na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa finansowego. W przypadku zadłużenia jednej z osób partner za to nie odpowiada.
Co więcej, intercyza ułatwia nieco ewentualne sprawy rozwodowe. Czasem małżonkowie nie decydują się na rozdzielność majątkową, bo nikt nie planuje przecież rozpadu związku lub innych problemów w przyszłości. A jednak, jak mówi powiedzenie, przezorny zawsze ubezpieczony – mimo tego, że w małżeństwie wiele decyzji podejmuje się wspólnie, warto mieć również pełne prawo do dysponowania własnymi pieniędzmi.
Sposoby wprowadzenia rozdzielności majątkowej
Procedura wprowadzania rozdzielności majątkowej wygląda inaczej w zależności od tego, czy przebiega dobrowolnie, czy pod przymusem. W pierwszym przypadku podpisuje się intercyzę, która przyjmuje formę aktu notarialnego. Można to zrobić, korzystając z usług profesjonalnej instytucji, takiej jak Kancelaria Notarialna Danuty Trusz. Jeśli jednak rozdzielność majątkowa ma charakter przymusowy, jest ona ustanawiana na drodze sądowej. Jeden z małżonków musi wówczas przedstawić powody, dla których zależy mu na wprowadzeniu podziału.
Przyczyną może być na przykład separacja, jednak czasem wniosek o ustanowienie rozdzielności jest spowodowany nieumiejętnym lub niesprawiedliwym gospodarowaniem pieniędzmi przez jedną ze stron. Rozumie się przez to między innymi trwonienie majątku lub korzystanie z niego bez pomnażania dóbr materialnych należących do rodziny. W takiej sytuacji wniosek jest uzasadniony, może zostać zatem zaakceptowany przez sąd. Niezależnie od sposobu ustanawiania rozdzielności majątkowej, warto zatrudnić profesjonalistów, którzy pomogą zająć się wszystkimi formalnościami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kancelaria Notarialna Spółka Cywilna Magdalena Jakubowska, Natalia Bielińska
Notariusze
woj. pomorskie81-388 Gdynia, Świętojańska 118 lok. 1
-
Elżbieta Judasz Kancelaria Notarialna
Notariusze
woj. małopolskie34-200 Sucha Beskidzka, Mickiewicza 9c
-
Joanna Bednara-Michalczyk Małgorzata Bednara-Kowal Kancelaria - notariusze Spólka Cywilna
Notariusze
woj. lubelskie20-074 Lublin, Spokojna 8a