Jak znieść współwłasność nieruchomości?

O współwłasności mówi się wtedy, gdy ta sama rzecz należy w świetle prawa do kilku osób. Przedmiot sprawy jest niepodzielny, dlatego żaden z właścicieli nie może nim indywidualnie i swobodnie rozporządzać. Z tego powodu, często dążą oni do zniesienia współwłasności. Sprawy tego typu dotyczą zwłaszcza nieruchomości. W jaki sposób dokonać zniesienia współwłasności? O tym poniżej.
Sposoby zniesienia współwłasności
Polskie prawo dopuszcza zniesienie współwłasności na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest umowa pomiędzy właścicielami zawarta w obecności notariusza. Sposób ten jest droższy, lecz szybszy. Współwłaściciele nieruchomości powinni wspólnie dojść do porozumienia. Jeśli tego nie uczynią, sprawę musi rozstrzygnąć sąd. W koszt zniesienia współwłasności u notariusza są wliczone:
- taksa notarialna,
- wniosek o zniesienie współwłasności,
- wpisanie zmian do księgi wieczystej,
- podatek od czynności cywilnoprawnych.
W przypadku rozstrzygnięcia sprawy zniesienia współwłasności przez sąd obowiązują podobne opłaty. Różnią się one przede wszystkim wysokością. Zarówno w przypadku umowy, jak i postępowania sądowego należy przygotować stosowne dokumenty.
– U notariusza trzeba przedstawić pismo stanowiące tytuł prawny do nieruchomości, aktualny odpis księgi wieczystej, wypis z rejestru gruntów oraz wyrys z mapy ewidencyjnej. W przypadku rozstrzygania sprawy drogą sądową należy przygotować wniosek o zniesienie współwłasności, dowody stanowiące o prawie własności dzielonej nieruchomości oraz wskazać współwłaścicieli lub ich spadkobierców — informuje notariusz Tomasz Zapart.
Jakie są sposoby podziału nieruchomości, która stanowiła współwłasność?
Sądy najczęściej rozstrzygają zniesienie współwłasności poprzez podział nieruchomości w naturze. Oznacza to, że przedmiot sprawy dzielony jest na części odpowiadające wartością udziałom każdego z właścicieli. Różnice zwykle są pokrywane rekompensatą pieniężną. Rozstrzygnięcie ułatwia sytuacja, gdy nieruchomość jest niezabudowana.
Jeśli podział w taki sposób nie jest możliwy, sąd może przyznać nieruchomość jednemu ze współwłaścicieli. Jego obowiązkiem jest jednak spłata pozostałych. Najczęściej jedynym właścicielem zostaje osoba, która korzysta z przedmiotu sprawy. Sąd po zniesieniu współwłasności ustala dla niego terminy oraz sposób uiszczenia spłaty.
Jeśli każdy ze współwłaścicieli zrzeka się nieruchomości lub nie ma środków na spłatę pozostałych, konieczna będzie jej sprzedaż, która następuje drogą egzekucji. Uzyskana kwota będzie w takim przypadku podzielona pomiędzy współwłaścicieli według ich udziału we własności nieruchomości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Wojciech Czyniewski Notariusz Wrocław
Notariusze
woj. dolnośląskie53-601 Wrocław, Tęczowa 11 lok. 4
-
Joanna Bednara-Michalczyk Małgorzata Bednara-Kowal Kancelaria - notariusze Spólka Cywilna
Notariusze
woj. lubelskie20-074 Lublin, Spokojna 8a
-
Laura Ferorelli Notariusz Kancelaria Notarialna
Notariusze
woj. lubelskie20-037 Lublin, Aleje Racławickie 10 lok. 18
-
Aneta Wilkowska Płóciennik Kancelaria Notarialna
Notariusze
woj. mazowieckie05-250 Radzymin, al. Jana Pawła II 7