Jak znieść współwłasność nieruchomości?
Współwłasność nieruchomości to sytuacja, w której prawo własności tej samej nieruchomości przysługuje kilku osobom. Oznacza to, że samodzielne rozporządzanie rzeczą, która jest we władaniu wielu osób, jest niemożliwe. Czym jest rozwiązanie stosunku współwłasności? W jaki sposób znieść współwłasność nieruchomości?
Jakie są sposoby zniesienia współwłasności?
W każdej chwili współwłaściciel może zażądać zniesienia współwłasności. Jeżeli wszyscy współwłaściciele akceptują decyzję i są zgodni, sprawę można rozwiązać albo u notariusza, albo w sądzie. W innych przypadkach – gdy niemożliwe jest porozumienie w tej kwestii – należy założyć sprawę sądową o zniesienie współwłasności, np. nieruchomości. Zgodnie z Kodeksem cywilnym likwidacja współwłasności może być uregulowana w sposób dowolny, lecz nienaruszający prawa – wszystko zatem zależy od woli stron.
Przeczytaj również: Kto może udzielić porady prawnej?
Wyróżniamy następujące metody zniesienia współwłasności:
podział fizyczny,
przyznanie nieruchomości jednemu ze współwłaścicieli i nakazanie mu spłaty pozostałych współwłaścicieli,
egzekucyjna sprzedaż nieruchomości i podział uzyskanych pieniędzy pomiędzy współwłaścicieli.
Wybór sposobu zniesienia współwłasności leży w gestii współwłaścicieli. To oni swobodnie decydują o tym, jaka metoda będzie dla nich najkorzystniejsza. W kwestiach spornych warto skorzystać z pomocy prawnika z Warszawy – kancelaria prawna Zofia Krakowian-Witkowska i Wsp.Sp.K. udzieli szczegółowych wyjaśnień w tej dziedzinie.
Przeczytaj również: Co może adwokat? Poznaj podstawowe usługi prawne!
Jak przebiega zniesienie współwłasności nieruchomości rolnej?
Procedura zniesienia współwłasności odbywa się zgoła inaczej w przypadku nieruchomości rolnej, gdyż ustawodawca nałożył konkretne obowiązki na nabywcę. Osoba jest zobowiązana osobiście prowadzić gospodarstwo rolne przez minimum 5 lat od momentu nabycia nieruchomości. Co więcej, w tym czasie nie może dokonać zbycia tej nieruchomości.
Przeczytaj również: Gdzie szukać specjalisty od prawa cywilnego w Bytomiu?
We wszystkich spornych sprawach warto skorzystać z pomocy prawnika, który podejmie się analizy możliwości i sposobów zniesienia współwłasności, przygotuje i wynegocjuje umowy w tym przedmiocie, a także zapewni reprezentację w postępowaniu sądowym w tej sprawie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana