Jakie sprawy rozpatrywane są w sądzie pracy?
Sąd pracy to część sądownictwa powszechnego. Sprawy powiązane z nim dotyczą pracy w praktycznie każdym znaczeniu. Istnieją jednak też kwestie, które, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się inaczej, nie są powiązane z sądem pracy w sensie ścisłym, a dotyczą spraw zawodowych. Jakie sprawy zatem rozstrzyga się w tym sądzie, a jakich nie?
Pierwsze kroki przed drogą sądową
Adwokaci nie udają się ze swoimi klientami od razu do sądu. Na początku potrzebująca osoba musi zgłosić się do sprawdzonej kancelarii adwokackiej na pomoc prawną dla klientów indywidualnych. Dopiero podczas konsultacji będzie wraz z prawnikami rozpatrywała całą sprawę. Czasami przed potencjalnym postępowaniem sądowym pracownicy kancelarii zachęcają do polubownego zakończenia sprawy. Jeżeli taka opcja nie istnieje, pozostaje droga sądowa.
Przeczytaj również: Pomoc adwokata w sprawach gospodarczych
Sprawy z zakresu prawa pracy rozstrzygają dwojakie sądy:
- sądy pracy, będące oddzielnymi jednostkami organizacyjnymi sądów okręgowych,
- „typowe” sądy pracy i ubezpieczeń społecznych jako osobne jednostki organizacyjne sądów okręgowych.
Sprawy z zakresu prawa pracy
Adwokaci mogą wyróżnić wiele spraw, które są rozstrzygane z zakresu prawa pracy. Ogólnie można je ująć jako roszczenia związane z pracą. Poszkodowani często ubiegają się o odszkodowania od zakładu pracy (wszystko na podstawie przepisów o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy, chorób zawodowych).
Przeczytaj również: Rola i zadania radcy prawnego w procesie mediacji
Choć umowy cywilnoprawne (zlecenie, o dzieło, agencyjne) są traktowane jako praca przez tysiące ludzi, nie liczą się one jako roszczenia ze stosunku pracy, zatem nie mogą być rozpatrywane przez sąd pracy.
Przeczytaj również: Obsługa prawna nieruchomości. Na czym polega?
Sądy pracy natomiast rozpatrują roszczenia, które nie są bezpośrednio związane z pracą, ale stosują się do nich odrębne przepisy prawa pracy. Przykładem są żądania członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub postulaty wynikające z tzw. chałupnictwa (umowy o pracę nakładniczą).
Wszystkimi sprawami mogą zająć się pracownicy prestiżowej kancelarii adwokackiej. Przykładem takiego miejsca jest Kancelaria Adwokacka Olga Zubrzycka-Staniczek, gdzie prawnicy zajmują się nie tylko sprawami z zakresu prawa pracy, ale też karnego, rodzinnego, podatkowego, cywilnego, administracyjnego, handlowego i gospodarczego.
Sprawy, które nie podlegają sądom pracy
Istnieją sprawy, którymi sąd pracy się nie zajmuje. Należą do nich spory o pomieszczenia w hotelach pracowniczych, stosowanie norm pracy, a także ustanawianie nowych warunków pracy czy płacy. Jeżeli klienci będą mieli podane problemy, muszą udać się gdzie indziej. Konsultacje z prawnikiem powinny rozwiać wszelkie wątpliwości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana