Kawalerka czy mieszkanie 2-pokojowe – Co będzie lepsze dla singla?
Klienci, którzy decydują się na zakup mieszkania tylko dla siebie, mają trudne zadanie, ponieważ muszą brać pod uwagę nie tylko swoje potrzeby, ale także swoje możliwości finansowe. Osoby żyjące samodzielnie, czyli single, najczęściej decydują się na kupno kawalerki lub mieszkania 2-pokojowego. Od czego zazwyczaj zależy to, jaki jest ich wybór? Jakie są zalety obu rozwiązań? O tym przeczytasz w artykule.
Jaki wpływ na wybór rodzaju mieszkania ma style życia?
Decyzja o tym, czy będąc singlem lepiej jest się zdecydować na kawalerkę, czy na nieco większe mieszkanie 2-pokojowe, powinna zależeć przede wszystkim od prowadzonego przez siebie trybu życia. Singlami często są osoby, które dopiero skończyły studia i dopiero wkraczają w dorosłość i w samodzielność. W tym wieku zazwyczaj w ciągu dnia przebywa się w pracy, a wieczorami prowadzi się intensywne życie towarzyskie. Raczej więc rzadko bywa się w domu. Kupione mieszkanie będzie więc spełniało głównie funkcję sypialni i miejsca, w którym można wygodnie zmieścić wszystkie swoje rzeczy.
Przeczytaj również: Jak bezpiecznie kupić mieszkanie?
Taki styl życia sprawia, że raczej nie ma się zbyt dużych wymagań co do wielkości mieszkania. Zarówno mieszkanie 2-pokojowe, jak i kawalerka znakomicie będą spełniały swoje funkcje.
Przeczytaj również: Jak tanio kupić mieszkanie bez pośrednika?
Kupno mieszkania przez singla a kredyt hipoteczny
Jeżeli kupuje się mieszkanie będąc singlem najważniejszą kwestią są finanse. Nie mając własnych oszczędności, które wystarczą do sfinansowania zakupu kawalerki lub mieszkania 2-pokojowego, trzeba skorzystać z kredytu hipotecznego. Czy jest to łatwe? Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z firmy developerskiej Eko-Bud pod Warszawą:
Przeczytaj również: Co to znaczy, że mieszkanie ma standard deweloperski?
Otrzymanie kredytu hipotecznego przez singla będzie możliwe tylko, jeśli ma on stałą pracę i dochody na takim poziomie, żeby bank uznał, że będzie w stanie spłacać kredyt. W niektórych przypadkach, dla zabezpieczenia swoich interesów, czyli np. ryzyka utraty przez klienta pracy, bank może sobie zażyczyć wykupienia dodatkowej polisy na życie lub zwiększyć marżę kredytu.
A czy lepiej w takich przypadkach zdecydować się na kawalerkę, czy na mieszkanie dwupokojowe? Tak naprawdę ceny obu tych rodzajów mieszkań zazwyczaj są na podobnym poziomie, więc podejmując decyzję, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim swoje potrzeby!
Jakie są zalety decyzji o zakupie kawalerki przez singla?
Kawalerki cieszą się największym powodzeniem wśród singli. Najmniejszy metraż takich mieszkań sprawia, że są one dostępne w najniższych cenach. Ma także wpływ na ponoszone później koszty utrzymania mieszkania, czyli na wysokość czynszu czy kosztów ogrzewania. Kawalerka na pewno będzie też łatwiejsza do utrzymania w czystości.
Ważne jest również to, że tego typu mieszkania cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród osób, którą chcą kupić mieszkanie, ale także wśród tych, które szukają idealnego mieszkania, w którym będą mogli zamieszkać. Kupno kawalerki jest więc też dobrą inwestycją i jeżeli w pewnym momencie okaże się za mała, wówczas można ją wynająć, a samemu przeprowadzić się do większej nieruchomości.
Kiedy warto się zdecydować na mieszkanie 2-pokojowe?
Szukając taniego mieszkania do kupienia, single często biorą też pod uwagę możliwość kupienia mieszkania 2-pokojowego. Będzie to lepsze rozwiązanie, przede wszystkim dla osób, które lubią też spędzać wolny czas w domu. 2 pokoje zwiększają wygodę użytkownika i jednocześnie też nie wiążą się z aż tak dużo większymi kosztami zakupu i utrzymania nieruchomości.
Kupienie mieszkania 2-pokojowego da singlowi możliwość oddzielenia strefy spania od strefy, w której spędza czas wolny. Jeżeli wykonuje pracę zdalną, czyli pracuje w domu, może też oddzielić strefę odpoczynku od swojego miejsca pracy. Dla wielu osób jest to bardzo ważne, żeby nie pracować w pomieszczeniu, w którym potem będą się relaksowali, np. czytając książkę lub oglądając telewizję.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana