Kiedy następuje otwarcie spadku?

Tematyka spadkowa jest pełna pojawiających się w jej kontekście wątpliwości. Problemy wynikają przede wszystkim ze specyficznej terminologii – trudnej do zrozumienia dla człowieka nieposługującego się na co dzień słownictwem typowym dla branży prawniczej. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, co to oznacza, że spadek zostaje otwarty i kiedy dokładnie dochodzi do takiej sytuacji.
Co to oznacza, że spadek jest otwierany?
Prawo spadkowe precyzuje wiele kwestii dotyczących przekazywania i otrzymywania spadku, czyli wszystkie sprawy związane z dziedziczeniem. W księdze czwartej Kodeksu cywilnego w sposób szczegółowy opisano, co dzieje się po śmierci spadkodawcy i jakie obowiązki czekają w takiej sytuacji spadkobierców. By jednak osoby przejmujące majątek po zmarłym mogły dokonać jakichkolwiek działań dotyczących dziedziczenia, dobrze, gdyby wiedziały, co to znaczy, że spadek zostaje otwarty – do czego przekonują przedstawiciele jednej z warszawskich kancelarii radców prawnych.
Otwarcie spadku oznacza konsekwencje, które niesie za sobą śmierć spadkodawcy, i które zostały przewidziane w prawie spadkowym. Jednym z takich skutków jest określenie osób uprawionych do dziedziczenia masy spadkowej pozostawionej przez zmarłego. Warto przy tym wtrącić, że wyróżnia się spadkobierców ustawowych i testamentowych – czego trzeba mieć świadomość, będąc osobą uprawioną do odziedziczenia majątku.
Kiedy następuje otwarcie spadku, wiele osób zgłasza się do radców prawnych, chcąc zrozumieć cały proces dziedziczenia, który ich czeka. Spadkobiercy powinni mieć świadomość tego, że z chwilą śmierci wszystkie posiadane przez spadkodawcę prawa i obowiązki majątkowe mające charakter cywilnoprawny stają się spadkiem – a więc są przedmiotem dziedziczenia, do którego uprawnieni są spadkobiercy ustawowi lub testamentowi.
Kiedy dokładnie dochodzi do otwarcia spadku?
Wszelkie wątpliwości dotyczące tego, kiedy tak właściwie dochodzi do otwarcia spadku, rozwiewa art. 924. Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, a więc dokładnie wtedy, kiedy następuje zgon. Niemniej, by udowodnić swoje prawo do dziedziczenia, konieczne jest posiadanie aktu zgonu zmarłego. Dokument ten, a właściwie jego treść uwzględniająca datę i godzinę zgonu jest wyłącznym dowodem chwili śmieci. Spadkobierca nabywa spadek wtedy, kiedy następuje otwarcie spadku – przy czym powołanie do spadku może wynikać albo z ustawy, albo z testamentu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Piotr Skowron Kancelaria radcy prawnego
Radcy prawni
woj. śląskie40-203 Katowice, al. Roździeńskiego 188C
-
Długi Stop Upadłość Konsumencka Radca Prawny Michał Drabarczyk
Radcy prawni
woj. łódzkie92-430 Łódź, Zagłoby 21 lok. 27
-
Andrzej Kampa Kancelaria Radcy Prawnego
Radcy prawni
woj. warmińsko-mazurskie10-540 Olsztyn, Dąbrowszczaków 19 lok. 6
-
Andrzej Woźniczka Kancelaria Prawna
Radcy prawni
woj. warmińsko-mazurskie82-300 Elbląg, 1 Maja 17 lok. 1u