Kiedy warto podpisać intercyzę?

Zawarcie małżeństwa przez dwoje ludzi to zazwyczaj zobowiązanie na całe życie lub przynajmniej na znaczną jego część. Zwykle w takiej sytuacji automatycznie powstaje tzw. małżeńska wspólność majątkowa. Niektóre pary jednak wolą rozstrzygnąć wspomniane kwestie w zupełnie inny sposób, decydując się na podpisanie tzw. intercyzy. Chcesz dowiedzieć się, co to takiego oraz jakie konsekwencje prawne rodzą tego typu umowy? Koniecznie przeczytaj tekst.
Intercyza – co to takiego?
Pod pojęciem intercyzy zazwyczaj rozumie się specjalną małżeńską umowę majątkową, która może zostać zawarta zarówno przed ślubem, jak i w trakcie trwania związku. Na podstawie tego dokumentu dochodzi do zmiany ustawowego porządku majątkowego poprzez wprowadzenie odmiennych stosunków majątkowych w małżeństwie. Intercyza przygotowana przez profesjonalnego adwokata pracującego w takiej placówce, jak Kancelaria Adwokacka Adwokat Aleksandra Skalska, w zależności od życzenia klientów może ograniczać lub poszerzać ustawową wspólność. Czasem w oparciu o ten akt powstaje także rozdzielność majątkowa pełna bądź z wyrównaniem dorobków obu stron.
W przypadku intercyzy rozszerzającej do majątku wspólnego zalicza się także niektóre składniki mienia osobistego małżonków, z wyłączeniem m.in. przedmiotów nabytych w drodze dziedziczenia lub darowizny. Z kolei dokument ograniczający wspólność ustawową zazwyczaj zawiera szczegółowe informacje co do rzeczy, które powinny pozostać w majątku osobistym współmałżonków, mimo iż w normalnych okolicznościach należałyby do majątku wspólnego. Przy ustanawianiu rozdzielności majątkowej pełnej każda ze stron zachowuje majątek zdobyty przed ślubem i po nim, zarządzając nim samodzielnie. Jeśli natomiast umowa przewiduje wyrównanie dorobków po ewentualnym rozwodzie, strona znajdująca się w gorszej sytuacji finansowej może liczyć na otrzymanie odpowiedniej sumy pieniędzy od byłego współmałżonka.
Kiedy warto pomyśleć o intercyzie?
Małżonkowie mogą zdecydować o podpisaniu intercyzy w dowolnej chwili, biorąc pod uwagę wszystkie indywidualne okoliczności. Jest to korzystne rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które chcą zaciągnąć kredyt lub inne zobowiązanie finansowe bez obciążania współmałżonka koniecznością ich ewentualnej spłaty. Sporządzenie intercyzy i jej podpisanie jeszcze przed wzięciem pożyczki skutecznie chroni męża lub żonę dłużnika przed roszczeniami ze strony wierzycieli. Małżeńska umowa majątkowa jest też wskazana w przypadku osób planujących prowadzić działalność gospodarczą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Radca prawny Jóźwiakowska Aneta
Adwokaci
woj. lubelskie20-004 Lublin, Prezydenta Gabriela Narutowicza 16 lok. 4
-
Iwona Galicka-Gryglas Adwokat Kancelaria Adwokacka
Adwokaci
woj. mazowieckie05-077 Warszawa, al. marsz. J. Piłsudskiego 6 lok. 1B
-
Marcin Skindzielewski Adwokat Kancelaria Adwokacka
Adwokaci
woj. podlaskie16-400 Suwałki, Kościuszki 32 lok. 11