Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny wobec dziecka?

Obowiązek alimentacyjny oznacza, że jedno z rodziców zobowiązane jest do uiszczania ustalonej kwoty alimentów. Z założenia czas płacenia tego świadczenia trwa tak długo, jak długo dziecko wymaga pomocy finansowej i nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Jak w praktyce wygląda ta kwestia? Czy można jednoznacznie określić moment usamodzielnienia się? W niniejszym artykule wyjaśniamy, kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny rodzica wobec dziecka.
Do kiedy trzeba płacić alimenty na dziecko?
W sytuacji, gdy dziecko uczęszcza do szkoły i w związku z tym nie może podjąć pracy zarobkowej, czas trwania obowiązku wydłuża się do momentu ukończenia przez dziecko 25. roku życia. Jeśli zastanawiasz się, w jakich okolicznościach możesz wcześniej przestać płacić alimenty na dziecko, skorzystaj z profesjonalnej porady prawnej. Obecnie większość kancelarii adwokacko-prawnych, m.in. Kancelaria Adwokacka adwokat Piotr Kostrzewa w Radomiu zajmuje się zagadnieniami z zakresu prawa rodzinnego, w tym sprawami alimentów na dziecko.
Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny?
Obowiązek alimentacyjny względem zdrowego dziecka nie jest dożywotni. Okoliczności jego wygaśnięcia są ściśle określone przez prawo. W większości przypadków czas otrzymywania świadczeń przez dziecko kończy się wraz z ukończeniem przez nie 18. roku życia. Jeśli dziecko nadal się uczy lub nie ma stałych źródeł dochodu, czas ten zostaje przedłużony maksymalnie do 25. roku życia. Rodzic dziecka niepełnosprawnego ma obowiązek płacić alimenty bezterminowo.
Kiedy rodzice mogą przestać płacić alimenty na pełnoletnie dziecko?
Świadczenia alimentacyjne względem pełnoletniego dziecka mogą zostać wstrzymane, jeśli powodują nadmierny uszczerbek dla rodziców. Taka sytuacja może mieć także miejsce, gdy dziecko nie dokłada należytych starań w celu usamodzielnienia się (np. gdy regularnie nie wywiązuje się ze swoich obowiązków w pracy). Warto pamiętać, że zmniejszenie kwoty alimentów lub wcześniejsze wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego musi być poświadczone przez sąd.
Moment całkowitego usamodzielnienia się pełnoletniego dziecka jest zwykle zbieżny z zakończeniem obowiązku alimentacyjnego. Obowiązek alimentacyjny może wygasnąć wcześniej, gdy dziecko ma swój własny majątek, dzięki któremu może samodzielnie się utrzymać.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Tomasz Kilanowski Wojciech Kilanowski Adwokat Kancelarie Adwokackie
Adwokaci
woj. łódzkie97-300 Piotrków Trybunalski, pl. Kościuszki 7
-
Katarzyna Nowak-Sudoł Kancelaria Adwokacka
Adwokaci
woj. podkarpackie37-450 Stalowa Wola, ks. Popiełuszki 13 lok. 26
-
Aneta Dziewior-Stankiewicz Kancelaria Adwokacka Adwokat
Adwokaci
woj. opolskie47-100 Strzelce Opolskie, Bolesława Chrobrego 2 lok. 17b