Kim jest i czym zajmuje się doradca restrukturyzacyjny?

Doradca restrukturyzacyjny to osoba, która posiada doskonałą znajomość przepisów z zakresu prawa restrukturyzacyjnego, upadłościowego, gospodarczego i podatkowego oraz wiedzę na temat finansów, ekonomii i zarządzania. Do wykonywania tego zawodu niezbędne jest otrzymanie licencji nadawanej przez Ministra Sprawiedliwości. Czym dokładnie zajmuje się doradca restrukturyzacyjny? Kiedy i jak warto nawiązać z nim współpracę?
Co robi doradca restrukturyzacyjny?
Doradca restrukturyzacyjny posiada kwalifikacje, które umożliwiają mu pełnienie roli syndyka, zarządcy lub nadzorcy układu w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych. Bierze udział w sprawach konsumentów i przedsiębiorców. W zależności od rodzaju postępowania jest wyznaczany przez sąd lub wybierany przez dłużnika. Ponadto świadczy podobne usługi jak specjaliści z zakresu prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego, których zatrudnia kancelaria Legal Liability. Udziela osobom zadłużonym porad i opinii prawnych oraz pomaga im w sporządzeniu stosownej dokumentacji, na przykład wniosków o otwarcie postępowania. Wspiera ich także w przygotowaniu planu działań naprawczych lub propozycji układowych dla kredytodawców. Może też reprezentować dłużnika lub wierzyciela przed sądem w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych.
Jak znaleźć dobrego doradcę restrukturyzacyjnego?
W postępowaniu o zatwierdzenie układu oraz w uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym dłużnik sam decyduje, kto ma pełnić funkcję nadzorcy układu. W innych postępowaniach restrukturyzacyjnych powołanie nadzorcy lub zarządcy należy do kompetencji sądu, lecz osoba zadłużona może zgłosić kandydaturę wybranego doradcy. Jeśli uzyska on poparcie wierzyciela lub wierzycieli dysponujących łącznie więcej niż 30% łącznej sumy wierzytelności, sąd może przychylić się do wniosku i zatwierdzić zaproponowaną kandydaturę.
Nazwisko doradcy restrukturyzacyjnego powinno znajdować się na liście Ministerstwa Sprawiedliwości. Musi on wyróżniać się interdyscyplinarną wiedzą, komunikatywnością oraz umiejętnościami mediacyjnymi. Ma pełnić rolę przewodnika, który najkorzystniej wyprowadzi przedsiębiorstwo z kryzysu, a jednocześnie będzie stał na straży słusznych interesów wierzycieli. Przed podjęciem współpracy warto spotkać się z kilkoma doradcami i dowiedzieć się, czy brali udział w podobnych sprawach i jakie sukcesy mają na swoim koncie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kancelaria Wyceny i Obsługi Nieruchomości Wojciech Deska
Nieruchomości - porady prawne, konsulting, wycena
woj. pomorskie81-218 Gdynia, Zamenhofa 4 lok. 46
-
Kancelaria Prawna Radca Prawny Sławomir Momot
Adwokaci
woj. mazowieckie03-140 Warszawa, Odkryta 53B lok. 1U
-
Dominika Mróz-Krysta Kancelaria Radcy Prawnego
Radcy prawni
woj. małopolskie31-123 Kraków, Krupnicza 7 lok. 7