Komu i w jakich sytuacjach przysługuje odszkodowanie?

Powstanie strat majątkowych pozwala na wystąpienie o przyznanie odszkodowania, które umożliwią ich zrekompensowanie. Taka możliwość wymaga jednak przejścia przez odpowiednią procedurę i poparcia swoich żądań właściwymi argumentami. Uzyskanie odszkodowania nie jest jednak automatyczne. Wiąże się z podjęciem przez poszkodowanego aktywnych działań w tym zakresie. Rozwiązaniem, które może przynieść najlepsze rezultaty będzie podjęcie kroków prawnych.
Kiedy można się ubiegać o odszkodowanie?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoba, której działanie lub zaniechanie doprowadziło do powstania uszczerbku w czyimś majątku, będzie musiała podjąć się ich naprawienia lub wypłacenia odszkodowania w wysokości, która pozwoli na ich usunięcie. Występując z roszczeniem odszkodowawczym, poszkodowany będzie jednak musiał udowodnić, że straty miały związek z uszczerbkiem w dobrach prawnie chronionych, a także, że winę za taki stan rzeczy można przypisać konkretnej osobie. Ważne więc będzie wykazanie samego faktu poniesienia straty – może to być np. uszkodzenie samochodu, zalanie mieszkania, odniesienie urazu wymagającego kosztownego leczenia. W grę może więc wchodzić zarówno uszczuplenie majątku, jak i uszczerbek na zdrowiu. Za stratę może być uznana także utrata dobrego imienia, jeżeli wskutek działania innej osoby np. zniesławienia przez podważenie kompetencji zawodowych spowoduje to utratę dochodów m.in. w wyniku zerwania przez kontrahenta umowy albo odejścia części klientów.
Co jest potrzebne do uzyskania odszkodowania?
Najważniejszym elementem dochodzenia odszkodowania jest nie tylko wykazanie straty, ale także udowodnienie związku przyczynowo-skutkowego między jej poniesieniem a działaniem innej osoby. Warto pamiętać, że w grę może wchodzić zarówno działanie umyślne, jak i nieumyślne, a także zaniechanie podjęcia konkretnych czynności. Postępowania związane z uzyskaniem odszkodowania najlepiej powierzyć prawnikowi np. Kancelarii Radcy Prawnego Aliny Sarackiej, która specjalizuje się m.in. w sprawach odszkodowawczych. Ułatwi to nie tylko prowadzenie negocjacji umożliwiających polubowne załatwienie sprawy, ale w razie potrzeby także skierowanie pozwu przeciw sprawcy. Wsparcie prawnika przyda się zwłaszcza w razie sporu z ubezpieczycielem, który odmawia wypłaty odszkodowania lub zaniża jego wysokość, co jest nagminne szczególnie przy szkodach komunikacyjnych z polis OC, a także autocasco. Zaletą korzystania z usług kancelarii prawnej będzie także to, że może ona reprezentować swojego klienta w postępowaniu sądowym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kancelaria Prawna Dorota Bartkowiak
Doradztwo prawne
woj. dolnośląskie58-506 Jelenia Góra, Kiepury 39 lok. 1
-
Kancelaria Notarialna Łukasz Górski Monika Jaworowska-Górska Notariusze s.c.
Notariusze
woj. mazowieckie01-452 Warszawa, Księcia Janusza 23 lok. 4
-
Kancelaria Adwokacka Adwokat Edyta Wąsowska
Adwokaci
woj. mazowieckie05-300 Mińsk Mazowiecki, Kościuszki 25A