Komu przysługuje zachowek i od czego zależy jego wysokość?
Każdy ma prawo do zarządzania swoim majątkiem po śmierci, na przykład poprzez wykreślenie z testamentu niektórych osób. Jednak jeśli sprawa dotyczy bliskiej rodziny, na przykład dzieci czy małżonka, będą oni mieli prawo do zachowku. Przepisy dotyczące zachowku są opisane w Kodeksie Cywilnym, jednak czasami nawet najbardziej doświadczeni adwokaci mają z nim problem. Co zatem warto wiedzieć na temat zachowku? I w jaki sposób się go oblicza?
Podstawowe informacje na temat zachowku
Jak już zostało wspomniane, zachowek to inaczej uprawnienie, które ma za zadanie ochronę najbliższych krewnych spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z przepisów ustawy. Jak to dokładnie działa? W momencie śmierci następuje otwarcie spadku, a spadkobiercy otrzymują prawo do zarządzania majątkiem zmarłego. Może się jednak zdarzyć, że najbliższa rodzina została w testamencie pominięta, a cały majątek przypadł komuś innemu. Wtedy właśnie krewni mogą zażądać zapłaty określonej kwoty od osób, które nabyły prawa do spadku ich kosztem.
Przeczytaj również: Rola i zadania radcy prawnego w procesie mediacji
Należy jednak pamiętać, że prawo do zachowku posiada określona grupa osób, a zatem nie wszyscy krewni. Będą to jedynie ci, którzy dziedziczyliby (na podstawie dziedziczenia ustawowego) w pierwszej kolejności, czyli w takiej sytuacji — tylko dzieci i małżonek. W sytuacji, w której w otoczeniu zmarłego nie było takich osób, prawo do zachowku zyskują rodzice.
Przeczytaj również: Obsługa prawna nieruchomości. Na czym polega?
Jak oblicza się zachowek?
Wyliczanie zachowku nie jest łatwe, więc zwykle poleca się zrobić to doświadczonym adwokatom. Jeśli chodzi o Olsztyn i okolice, najlepiej udać się do Kancelarii Pawła Bujko, gdzie doświadczeni prawnicy będą w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości związane z prawem do zachowku.
Przeczytaj również: Na czym polega doradztwo prawne i kiedy jest potrzebne?
Można się także pokusić o samodzielne obliczenie zachowku. Generalna zasada zawarta w kodeksie cywilnym stanowi, iż osobom uprawnionym do zachowku należy się on w wysokości połowy udziału spadkowego, który by im przypadł w przypadku dziedziczenia ustawowego. Jeżeli jednak uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli nie ma ukończonych osiemnastu lat, to wysokość zachowku wynosi dwie trzecie tego udziału. Oprócz tego należy także wziąć pod uwagę liczbę uprawnionych osób, wysokość darowizn i oczywiście treść samego testamentu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana