Kto może udzielić porady prawnej?
Z porady prawnej często korzysta się w sytuacjach ważnych i problematycznych lub kiedy mamy wątpliwości, co należy zrobić. Dotyczy to nie tylko spraw związanych z działalnością gospodarczą, ale również prywatnych. Jednak okazuje się, że obecnie można znaleźć bardzo dużo ogłoszeń, w których osoby lub firmy oferują porady prawne, a ceny ich usług są bardzo zróżnicowane. Do kogo zatem warto zwrócić się o poradę prawną, aby mieć pewność co do jej poprawności?
Co mówią przepisy prawne?
Na chwilę obecną polskie prawo nie zawiera regulacji, które jednoznacznie wskazują na to, kto może udzielać porady prawnej. Co więcej, obowiązujące prawo nie określa również, w jakiej formie i na jakich warunkach może zostać udzielona porada prawna.
Warto mieć na uwadze, że w przypadku zawodów prawniczych oraz pokrewnych związanych z zaufaniem publicznym, istnieją regulacje prawne. Określają one przede wszystkim warunki, jakie należy spełnić, aby wykonywać taki zawód oraz uprawnienia i obowiązki z nim związane – mówi pracownik z Kancelarii Adwokackiej.
Oznacza to, że nie tylko adwokaci oraz osoby zaufania publicznego mogą udzielać porad prawniczych. Jednak w ich przypadku określa się zakres i sposób egzekwowania zawodowej odpowiedzialności. Dodatkowo posiadają oni szczególne prawa oraz obowiązki.
Przeczytaj również: Co może adwokat? Poznaj podstawowe usługi prawne!
Prawnicy i adwokaci
Pierwsze skojarzenie z poradami prawnymi to adwokaci. Warto mieć na uwadze, że to właśnie adwokaci, notariusze lub radcy prawni mają najszerszy zakres pomocy prawnej. Oznacza to, że mogą służyć poradą prawną zarówno w przypadku spraw sądowych i pozasądowych. Co więcej, jako pracowników zaufania publicznego obowiązuje ich tajemnica zawodowa.
Przeczytaj również: Pomoc adwokata w sprawach gospodarczych
Adwokaci, radcowie prawni, notariusze oraz inni pracownicy zaufania publicznego posiadają udokumentowaną wiedzą, oraz gruntowne przygotowanie do pełnienia zawodu. Z pewnością ich porady prawne będą profesjonalne oraz oparte na praktycznym doświadczeniu.
Kto jeszcze może udzielać porad prawnych?
Porad prawnych może również udzielać osoba nieposiadająca wyżej wymienionych uprawnień zawodowych. Może to być magister prawa, czyli osoba, która ukończyła studia prawnicze jednak nie podjęła aplikacji adwokackiej.
W takim wypadku osoba z tytułem magistra prawa może otworzyć własną działalność gospodarczą i świadczyć usługi związane z poradami prawnymi. Należy jednak pamiętać, że nie jest to zawód zaufania publicznego i taka osoba nie może reprezentować klienta przed sądem. Przepisy regulujące działalność doradczą to przepisy o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana