Najczęstsze przyczyny sporów spadkowych

Odziedziczenie spadku po zmarłej osobie każdorazowo związane jest z koniecznością dopełnienia istotnych formalności. Jednak nie zawsze na tym kończy się proces przyznawania majątku. Niekiedy bywa tak, że zasadność przyznania spadku zostaje zakwestionowana. Podpowiadamy, o jakie dokładnie sytuacje chodzi i kiedy testament może zostać uznany za nieważny.
Zakwestionowanie zasadności przyznania spadku – z czego może wynikać?
Zasadność odziedziczenia spadku przez jednego lub kilku spadkobierców może zostać zakwestionowane. Czasami pojawiają się przypuszczenia, że podział majątku został dokonany niesprawiedliwie. Do kancelarii adwokackich nierzadko zgłaszają się klienci, którzy wyrażają chęć podważenia postanowień dotyczących przyznania spadku – wynikających bezpośrednio z właściwej ustawy lub treści testamentu spisanego przez spadkodawcę.
Warto przy tym dodać, że istnieje istotna różnica pomiędzy spadkobiercami testamentowymi a ustawowymi, ponieważ to właśnie pomiędzy nimi powstają najczęściej spory spadkowe. Kiedy spadkodawca nie spisał testamentu, jego majątek należy się spadkobiercom ustawowym, do których należy między innymi małżonek zmarłego, jego dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, wujowie czy ciotki. Kiedy jednak testament został spisany, spadek zostaje przyznany dokładnie tym osobom, które zostały uwzględnione w treści tego dokumentu – czyli spadkobiercom testamentowym.
Do sporów spadkowych może dochodzić na przykład na skutek nieuznania przez rodzinę (a właściwie spadkobierców ustawowych) zasadności podziału majątku. Dotyczy to sytuacji, w których spadek należy się spadkobiercom testamentowym (kiedy takowi istnieją, mają większe znaczenie niż spadkobiercy ustawowi). Rodzina może domagać się przyznania części lub całości spadku. Dzieje się tak najczęściej wtedy, kiedy majątek został przyznany osobie spoza rodziny, która nie była bliska zmarłemu za jego życia.
Kiedy testament może zostać uznany za nieważny?
Czasami też bliscy zmarłego wnoszą wniosek do sądu o anulację ważności testamentu. Mogą oni przypuszczać, że dokument ten został spisany pod wpływem osób trzecich, a więc spisany testament nie jest zgodny z prawdziwą wolą zmarłego. Uznanie testamentu za nieważny może też wydarzyć się wtedy, kiedy domniema się, że został on spisany w stanie nieświadomości bądź takim, który nie pozwala na swobodne podjęcie decyzji. Anulacja ważności testamentu może także nastąpić wtedy, kiedy spadkodawca został wprowadzony w błąd i to sprowokowało go do spisania testamentu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Radca prawny Jóźwiakowska Aneta
Adwokaci
woj. lubelskie20-004 Lublin, Prezydenta Gabriela Narutowicza 16 lok. 4
-
Martyna Czech-Kisiel Adwokat Kancelaria Adwokacka
Adwokaci
woj. pomorskie80-339 Gdańsk, al. Grunwaldzka 579
-
Aneta Wasiluk Kancelaria Radcy Prawnego
Adwokaci
woj. pomorskie80-423 Gdańsk, Bolesława Chrobrego 54 lok. 1
-
Iwona Galicka-Gryglas Adwokat Kancelaria Adwokacka
Adwokaci
woj. mazowieckie05-077 Warszawa, al. marsz. J. Piłsudskiego 6 lok. 1B