Najczęstsze przyczyny upadłości przedsiębiorstw
Przyczyny upadłości przedsiębiorstw są różne – mogą być to wewnętrzne trudności finansowe lub problemy gospodarcze. Zakończenie działalności gospodarczej jest konieczne wtedy, gdy firma stała się nierentowna lub działa na skraju bankructwa. Ogłoszenie upadłości umożliwia spłatę długów i wyjście z sytuacji kryzysowej. Co zmusza przedsiębiorców do likwidacji ich biznesów?
Główne przyczyny upadłości firm
Wśród przyczyn upadłości firm wyróżniamy dwie grupy czynników: zewnętrzne i wewnętrzne. Pierwsze z nich dotyczą ogólnej sytuacji gospodarczej w danym kraju, aktualnego popytu na dane towary i usługi oraz polityki rządu i stosunku instytucji finansowych do przedsiębiorców. Czynniki wewnętrzne są związane z zarządzaniem firmą i jej finansami. Najczęściej do upadłości firmy przyczyniają się:
Przeczytaj również: Na czym polega doradztwo prawne i kiedy jest potrzebne?
duże koszty prowadzenia działalności (opłaty za media, najem lokali itd.);
wysokie zadłużenie (często narasta w wyniku zdarzeń losowych, takich jak pandemia COVID-19);
zawieranie transakcji z nierzetelnymi kontrahentami;
zakładanie działalności gospodarczej bez przygotowania.
Aby uniknąć tych zagrożeń warto współpracować z grupą specjalistów z zakresu prawa, finansów i rachunkowości. Jednym z takich zespołów jest kancelaria Burkot Legal z Łodzi, która świadczy bieżącą pomoc prawną dla przedsiębiorców z różnych branż. Doświadczeni prawnicy pomogą Ci w analizie i negocjowaniu umów z klientami, a także przeprowadzą szczegółowy audyt firmy. Dzięki temu wskażą Ci zgodne z prawem sposoby na optymalizację podatkową oraz redukcję kosztów funkcjonowania działalności.
Przeczytaj również: Rola i zadania radcy prawnego w procesie mediacji
Symptomy zbliżającego się kryzysu finansowego
Jak rozpoznać, że firmie grozi kryzys finansowy, który może doprowadzić do upadłości przedsiębiorstwa? Wśród sygnałów, które powinny Cię zaniepokoić należy wymienić:
Przeczytaj również: Obsługa prawna nieruchomości. Na czym polega?
spadek obrotów;
zbyt długie oczekiwanie na płatności kontrahentów;
przeterminowane długi;
utrata płynności finansowej (trudności w finansowaniu bieżącej działalności firmy i wywiązywaniu się ze zobowiązań wobec dostawców, instytucji publicznych, pracowników);
brak środków na rozwój.
Pamiętaj, że postępowanie upadłościowe to ostateczność. Im szybciej zauważysz nieprawidłowości w firmie i zgłosisz się z problemem do prawników, tym większa szansa na skuteczne oddłużanie za pomocą innych instrumentów prawnych. Nawet jeśli w nie masz pieniędzy na zwrot długów, możesz otworzyć postępowanie restrukturyzacyjne i negocjować z wierzycielami w sprawie nowych warunków spłaty zobowiązań.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana