Pierwsza pomoc przedmedyczna w świetle prawa
Pomoc w sytuacji zagrożenia życia to obowiązek każdego obywatela. Warto więc znać zasady pierwszej pomocy oraz wiedzieć jak zachowywać się w nagłych sytuacjach niebezpiecznych dla zdrowia i życia drugiego człowieka. Jak w świetle prawa wygląda kwestia pierwszej pomocy przedmedycznej?
Pierwsza pomoc jako obowiązek każdego z nas
Znajomość zasad pierwszej pomocy to podstawa, której warto się nauczyć. Ich znajomość nie jest co prawda konkretnie sformułowane prawnie, jednak warto pamiętać o innych zapisach. Według Kodeksu Karnego art. 162:
„Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośredniemu niebezpieczeństwu utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udzieli pomocy, mogąc jej udzielić bez narażania siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega pozbawieniu wolności do lat.”
Warto zapamiętać, że udzielenie pomocy jest naszym obowiązkiem, ale to zapewnienie naszego własnego bezpieczeństwa zawsze powinno być priorytetem. Co więcej, pamiętaj, że nie udzielenie pomocy nie jest przestępstwem w momencie, w którym konieczny jest zabieg lekarski lub istnieje możliwość niezwłocznej pomocy ze strony instytucji, lub osoby do tego powołanej. Mimo to dobrze jest znać podstawy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i w tym celu udać się na specjalne szkolenie. Inka BHP oferuje kompleksowe kursy z zakresu pierwszej pomocy, które mogą przyczynić się do uratowania czyjegoś życia w przypadku zagrożenia.
Dlaczego kursy pierwszej pomocy przedmedycznej są istotne?
Udzielenie osobie będącej w stanie bezpośredniego zagrożenia pierwszej pomocy, to często kluczowy czynnik minimalizujący utratę życia. Nigdy nie będziemy mieć pewności, czy nie znajdziemy się w sytuacji, w której z odpowiednią wiedzą moglibyśmy uratować czyjeś życie. Kurs pierwszej pomocy przedmedycznej to prosty sposób na przyswojenie podstawowych informacji i zwiększenie swoich umiejętności. Pomoc na miarę naszych możliwości to często szansa dla zagrożonej osoby. Oprócz niezwłocznego zawiadomienia służb ratunkowych, wykonanie odpowiednich czynności może znacząco poprawić stan poszkodowanego. Sytuacje takie jak zadławienia, nieprzytomność czy stan bezdechu to tylko niektóre z możliwych zagrożeń. Kompleksowe kursy odpowiednio nas przygotują do sytuacji, w których występuje zagrożenie życia i zdrowia. Pamiętaj, aby wybierać kursy specjalistyczne, tak by przekazywana wiedza była odpowiednio zweryfikowana i prawidłowa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana