Prowadzenie biznesu a koronawirus
Pandemia sprawiła, że wiele firm musiało zatrzymać działalność. Wiąże się to z wieloma stratami finansowymi. Jak wobec tego się zachować? Co można zrobić dla swojej firmy? O czym warto wiedzieć? Na jakie wsparcie prawne oraz podatkowe można liczyć? Co proponuje polski rząd w ramach pomocy rodzimym przedsiębiorcom? Dowiesz się tego z naszego artykułu.
Pomysł na biznes w czasach pandemii – jak o niego dbać?
Wiele działów gospodarki uległo pandemii. Większość firm przeszła w związku z tym do działania w Internecie. Ważna jest szczególnie dywersyfikacja. Warto więc pomyśleć o różnych źródłach przychodu. Należy także unikać oszustów, szczególnie w zakresie phishingu, czyli internetowych oszustw. Najlepiej postawić na pokorę i nie decydować się na inwestycje. Lepiej wstrzymać się z leasingiem. Audyt finansowy to kolejny ważny czynnik. Dobrze jest sprawdzić sytuację finansową firmy. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie kilku scenariuszy. Warto wyznaczyć:
- stałe koszty
- zmienne koszty
- przychody
- cięcia – bez strat w relacjach czy zyskach
Doskonalenie i podpisywanie online umów
Na doskonalenie składają się:
- dodanie nowej usługi
- widoczność w Internecie
- zmiana obecnej oferty
Warto być zdeterminowanym i systematycznym. Dlatego opłaca się pomyśleć o sposobach usprawnienia biznesowych procesów w Twojej firmie. Szczególnie weź pod uwagę zaistnienie w e-commerce. Założenie własnej strony www połączonej ze sklepem internetowym to dziś obowiązkowa podstawa istnienia w Internecie. Ciekawą opcją jest podpisywanie umów w sieci. Specjalne narzędzie pomoże Ci tworzyć faktury czy rachunki automatycznie. Wszystko na podstawie danych pochodzących z zawartej umowy.
Wsparcie prawne i podatkowe
W ramach wsparcia składa się wnioski o odroczenie terminów płatności czy rozkłada się na raty podatki, które bazują na dokumentacji, a także ZUS. Obejmuje także wnioski i zolnienie płatnika w odroczeniu płatności przykładowo zaliczek. Od strony prawnej zabezpieczenia płynności finansowej są w zakresie:
- opcji odstąpienia od realizacji kontraktu lub odroczenia płatności
- zawieszenie umów leasingu czy umów kredytu
- problemy finansowe spółki
- restrukturyzacja i upadłość
Także wsparcie w dotrzymaniu, odroczeniu czy przywróceniu terminów sądowych i administracyjnych. Sprowadza się to do opracowania wniosków o przywrócenie niedotrzymanych terminów.
Pozostałe formy pomocy
Prowadzisz własny biznes? Skorzystaj z następujących form pomocy:
- zwolnienia ze składek ZUS – na 3 miesiące
- niskoprocentowa pożyczka dla mikroprzedsiębiorców – ze środków Funduszu Pracy
- świadczenie postojowe dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą
- dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń dla pracowników
Jeśli działasz w branży turystycznej, możesz skorzystać ze specjalnego Bonu Turystycznego. Aby otrzymać pomoc należy złożyć wniosek online. Dobrze jest także skorzystać z doradztwa prawnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana