Tarcza antykryzysowa - jakie są formy pomocy dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą?
W związku z obecną sytuacją, związaną z pandemią koronawirusa, rząd przygotował pakiet rozwiązań dla przedsiębiorców. Tarcza antykryzysowa to oparty na pięciu filarach program pomocowy, którego celem jest ochrona polskiej gospodarki przed możliwym kryzysem. Jakie formy pomocy oferuje on dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i co to oznacza dla nich w praktyce?
Tarcza antykryzysowa w pigułce
Wśród filarów, na których opiera się program antykryzysowy, znajdują się:
- ochrona miejsc pracy i bezpieczeństwo pracowników,
- finansowanie przedsiębiorców,
- ochrona zdrowia,
- wzmocnienie systemu finansowego,
- inwestycje publiczne.
Zadaniem zbudowanej na nich tarczy jest stabilizacja gospodarki w naszym państwie oraz umożliwienie jej dalszego rozwoju w czasie pandemii. Formy wsparcia, jakie oferuje, dotyczą wszystkich przedsiębiorstw, bez względu na ich charakter działalności. Zapisy w ustawie o tarczy obejmują więc i jednoosobowe działalności gospodarcze – wyjaśnia nasza rozmówczyni z Kancelarii Prawnej Magdalena Musiał w Chorzowie.
Jaką pomoc może uzyskać osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą?
Aby nie stracić płynności finansowej, taki przedsiębiorca ma między innymi prawo do skorzystania z różnych form pomocy w regulacji zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tarcza pozwala na:
Przeczytaj również: Rola i zadania radcy prawnego w procesie mediacji
- zwolnienie z opłacania składek lub części składek ZUS przez 3 miesiące,
- złożenie wniosku do ZUS-u o otrzymanie środków finansowych, które zrekompensują mu utratę przychodów (a jeśli jego sytuacja materialna nie ulegnie poprawie – złożenie wniosku o kolejne świadczenie postojowe),
- skorzystanie z dofinansowania na prowadzenie działalności,
- uzyskanie nisko oprocentowanej pożyczki dla mikroprzedsiębiorców ze środków Funduszu Pracy,
- skorzystanie ze zwolnienia z podatku dochodowego od przychodów z tytułu świadczenia postojowego,
- opłacenie składki ZUS w terminie późniejszym lub rozłożenie jej bez dodatkowych kosztów na raty,
- staranie się o odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne za okres od stycznia 2020 roku,
- rozłożenie zadłużenia na raty lub zawarcie umowy o odroczeniu terminu płatności.
Ustawa o Tarczy Antykryzysowej uprawnia przedsiębiorców również do skorzystania z form pomocy w regulowaniu należności na rzecz Urzędu Skarbowego.
Dzięki niej osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą może:
- opłacić należności podatkowe później,
- rozłożyć zaległy podatek na raty,
- złożyć wniosek o umorzenie zaległości podatkowej,
- zapłacić niższe zaliczki na PIT/CIT.
Formy dostępnej w ramach Tarczy Antykryzysowej pomocy dotyczą także:
- odroczenia płatności za użytkowanie wieczyste gruntu gminy,
- możliwości wprowadzenia zwolnienia z podatku od nieruchomości,
- przesunięcia terminu zapłaty podatku od budynków.
Regulacje zawarte w ustawie antykryzysowej obejmują również wsparcie dla przedsiębiorców w sprawach dotyczących umów najmu, dzierżawy lub im podobnych. W czasie stanu zagrożenia epidemiologicznego lub epidemii mogą oni skorzystać ze zwolnienia z wykonywania zobowiązań wynikających z tego typu umów.
Przeczytaj również: Obsługa prawna nieruchomości. Na czym polega?
Ponadto właściciele firm nie muszą się obawiać czynności egzekucyjnych oraz zbliżających się wielkimi krokami terminów procesowych i sądowych. Tarcza chroni ich w tym zakresie, pozwalając na wstrzymanie administracyjnych postępowań egzekucyjnych oraz zawieszenie biegu terminów procesowych i sądowych na czas epidemii.
Wyżej wymienione formy pomocy stanowią jedynie część opcji, z jakich mogą skorzystać przedsiębiorcy. Pełna lista dostępna jest na stronie internetowej Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej – gov.pl.
Pomoc prawna w trudnych czasach
Pandemia stanowi realne zagrożenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale i portfeli. Wielu przedsiębiorców jest zmuszonych do poszukiwania oszczędności, gdyż zostali pozbawieni możliwości realizacji zawartych już umów. Wprowadzona w życie ustawa o Tarczy ma zapobiec kryzysowi. Jej zapisy jednak nie dla wszystkich osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą są jasne. Nie wszyscy właściciele mikroprzedsiębiorstw wiedzą, jakie zapisy ich dotyczą oraz jak stworzyć odpowiedni wniosek. Z tego powodu warto skorzystać z pomocy prawnej. Wsparcie doświadczonych adwokatów na każdym etapie postępowania zapewnia maksymalne wykorzystanie możliwości, jakie daje Tarcza Antykryzysowa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana