Umowa deweloperska
Zakup mieszkania lub domu od dewelopera jest momentem bardzo szczęśliwym dla nabywców nieruchomości, natomiast zanim do niego dojdzie, muszą oni przejść przez żmudny proces, na który zazwyczaj składa się podpisanie umowy deweloperskiej. Sprawdź, czym dokładnie jest taki dokumentem i czy można go utożsamiać z umową przedwstępną, a także, co należy do zadań notariusza w kontekście podpisania umowy deweloperskiej pomiędzy sprzedawcą a kupującym.
Czy umowa deweloperska jest tym samym, co umowa przedwstępna?
Wiele osób planujących zakup nieruchomości – mieszkania lub domu, błędnie kojarzy umowę deweloperską z umową przedwstępną. Do szczecińskich kancelarii notarialnych oraz wielu innych specjalizujących się w sprawach dotyczących nieruchomości bardzo często przychodzą klienci (tj. planowani nabywcy domu czy mieszkania będącego przedmiotem umowy deweloperskiej), którzy utożsamiają te dwa dokumenty. Dopiero przy realizacji czynności notarialnych przez notariusza dowiadują się, że traktowanie umowy deweloperskiej jako synonimu umowy przedwstępnej jest błędną praktyką.
Przeczytaj również: Jak bezpiecznie kupić mieszkanie?
Te dwa dokumenty są rzeczywiście podobne pod wieloma względami, natomiast nie można ich ze sobą utożsamiać. Podstawową różnicą, która czyni je odmiennymi od siebie, jest to, że przedmiotem kupna i sprzedaży opisywanym w umowie deweloperskiej jest inwestycja, która dopiero powstaje. Umowa przedwstępna, nawet ta zawierana z deweloperem, spisywana jest wtedy, kiedy prace nad domem czy mieszkaniem oferowanym przez sprzedawcę zostały już ukończone.
Podsumowując więc – umowa deweloperska dotyczy niezrealizowanej inwestycji, natomiast umowa przedwstępna inwestycji ukończonej. Warto przy tym dodać, że obie te umowy nie są umowami kupna i sprzedaży, a jedynie zobowiązaniem dewelopera i nabywcy do tego, że dojdzie do finalizacji transakcji. Każda umowa deweloperska i każda umowa przedwstępna łączy się z umową przyrzeczoną, która stanowi umowę kupna i sprzedaży.
Rola notariusza w procesie zawierania umowy deweloperskiej
Umowa deweloperska spisywana jest przed notariuszem – wybranym zazwyczaj przez dewelopera, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by to kupujący wskazał swojego notariusza. Zadaniem takiej osoby jest dbanie o zgodność treści umowy z prawem, a także weryfikowanie identyczności zapisów w księdze wieczystej z aktualnym stanem prawnym domu czy mieszkania, którego dotyczy umowa.
Kiedy notariusz stwierdza, że nie ma przeciwwskazań do zawarcia umowy deweloperskiej pomiędzy deweloperem, a właściwie przedstawicielem dewelopera i nabywcą (tj. treść dokumentu jest w pełni poprawna), dochodzi do spotkania dwóch stron i podpisania umowy przed notariuszem. Wówczas notariusz wykonuje następujące czynności notarialne: upewnia się, że obie strony rozumieją wszystkie zapisy dokumentu, wyjaśnia, czym jest umowa deweloperska, potwierdza, że strony zgadzają się na warunki umowy, a następnie odczytuje jej treść i prosi o podpisanie dokumentu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana