Zabezpieczanie imprez masowych w myśl przepisów prawa

Spis treści
- Główne przepisy dotyczące zabezpieczania imprez masowych
- Co powinno obejmować zabezpieczenie medyczne imprezy masowej?
- Zabezpieczanie medyczne imprez masowych w praktyce
Zabezpieczanie imprez masowych w myśl przepisów prawa obowiązującego w Polsce to nie lada wyzwanie. Priorytetem jest zadbanie o bezpieczeństwo ludzi, a więc między innymi zapewnienie zabezpieczenia medycznego, bez którego żadna impreza masowa nie może się obejść. Co dokładniej mówią przepisy? Jak wygląda zabezpieczenie medyczne imprez masowych i jak to wygląda w praktyce?
Główne przepisy dotyczące zabezpieczania imprez masowych
Organizatorzy imprez masowych są zobowiązani do właściwego zabezpieczenia tych wydarzeń, o czym mówi przede wszystkim Ustawa z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych oraz dodatkowe rozporządzenia. Jednym z nich jest Rozporządzenie Ministra zdrowia z dnia 6 lutego 2012 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących zabezpieczenia pod względem medycznym imprezy masowej. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej właśnie temu Rozporządzeniu, by rozszerzyć temat zabezpieczenia medycznego, które dla organizatorów (i w praktyce oczywiście dla uczestników) imprezy powinno być jednym z priorytetów. Zrozumieć Rozporządzenie i streścić je w klarowny sposób pomagają nam fachowcy z firmy Petrus Trans-Med z Warszawy.
Co powinno obejmować zabezpieczenie medyczne imprezy masowej?
Pierwszy punkt naszego Rozporządzenia wskazuje, że zabezpieczenie imprezy masowej pod względem medycznym musi obejmować co najmniej: zespoły wyjazdowe, patrole ratownicze i punkty pomocy medycznej. Zespoły wyjazdowe zabezpieczające imprezy masowe mogą to być zespoły wyjazdowe bez lekarza lub zespoły wyjazdowe z lekarzem, które odpowiadają wymaganiom dla zespołu ratownictwa medycznego podstawowego, przy czym nie mogą być jednocześnie jednostkami systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Patrol ratowniczy musi składać się co najmniej z dwóch osób uprawnionych co najmniej do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. W punkcie pomocy medycznej wsparcia udzielają również co najmniej dwie osoby (może to być lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu i co najmniej trzyletnie doświadczenie w udzielaniu świadczeń zdrowotnych, ratownik medyczny lub pielęgniarka systemu z odpowiednimi kwalifikacjami). Dokładne, bardzo rozbudowane informacje na ten temat znajdziemy w odpowiednich punktach Ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
Zabezpieczanie medyczne imprez masowych w praktyce
W praktyce zabezpieczaniem medycznym imprez masowych zajmują się firmy, które specjalizują się w takich usługach. Dysponują fachową kadrą, odpowiednim sprzętem medycznym, dysponują też nowoczesnymi środkami łączności. Jeśli planujemy organizację imprezy masowej lub będziemy współorganizatorami takiej imprezy, zawsze warto najpierw skorzystać z fachowego doradztwa wyspecjalizowanej firmy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana