Zalety posiadania intercyzy - dlaczego warto się z nią zapoznać
Intercyza to rodzaj umowy, który zyskuje coraz większą popularność wśród małżeństw w Polsce. Pozwala ona na uregulowanie kwestii majątkowych między małżonkami w sposób odpowiedni dla obu stron i zgodny z ich oczekiwaniami. W niniejszym artykule omówimy trzy kluczowe zalety posiadania intercyzy oraz role, jaką odgrywa kancelaria notarialna w jej zawarciu.
Zabezpieczenie przed roszczeniami wierzycieli
Jednym z głównych powodów, dla których małżeństwa decydują się na zawarcie intercyzy, jest chęć zabezpieczenia swojego majątku przed roszczeniami wierzycieli. Zgodnie z polskim prawem, długi jednego z małżonków mogą być ściągane także z majątku wspólnego pary. Dzięki intercyzie można uchronić majątek wspólny przed egzekucją komorniczą wynikającą z długów, które powstały przed ślubem lub będą powstałe przez jedną ze stron po zawarciu małżeństwa. Umowa ta może również ograniczyć odpowiedzialność małżonków za długi drugiej strony.
Przeczytaj również: Kiedy warto podpisać intercyzę?
Umożliwienie precyzyjnego podziału majątku
Intercyza pozwala na precyzyjne ustalenie zasad podziału majątku w przypadku rozwiązania małżeństwa, co może ułatwić proces rozwodu. W sytuacji, gdy małżeństwo nie zawrze intercyzy, na mocy prawa majątek wspólny dzielony jest po równo między małżonkami - niezależnie od wkładu każdej ze stron w jego zgromadzenie. Dzięki intercyzie można natomiast ustalić indywidualne zasady podziału majątku, które będą lepiej oddawały faktyczny wkład każdej ze stron w gromadzenie wartości majątkowych.
Przeczytaj również: Czy można podpisać intercyzę w trakcie trwania małżeństwa?
Zachowanie kontroli nad majątkiem po śmierci
Chociaż większość osób skupia się na korzyściach intercyzy w przypadku rozwodu, warto zwrócić uwagę również na jej znaczenie po śmierci jednego z małżonków. Jeżeli małżonek pozostaje bez spadkobierców ustawowych (dzieci, rodziców), jego majątek może zostać przekazany drugiej stronie. Jednak dzięki intercyzie można zapewnić inny sposób podziału majątku po śmierci, np. poprzez przekazanie części majątku na rzecz innych członków rodziny lub na cele charytatywne.
Przeczytaj również: Czy intercyza musi być poświadczona notarialnie?
Kancelaria notarialna a zawarcie intercyzy
Aby umowa intercyzalna była ważna, musi być ona sporządzona przez notariusza w formie aktu notarialnego. Intercyzę w Warszawie możesz podpisać w Kancelarii Notarialnej Grzegorza Rogali. Notariusz pomoże w wyborze odpowiedniej formy rozdzielności majątkowej, doradzi w kwestii koniecznych przepisów prawnych oraz sporządzi właściwy akt notarialny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana